iDNES.cz

Pardubice chtějí zvelebit svá sídliště. Shánějí dotace

  8:05
Většina největšího pardubického sídliště Polabiny je už dávno opravená. Ovšem stále se najdou ulice, kde vane duch osmdesátých let minulého století. Také opravu sídliště Závodu míru se nepodařilo dokončit. Radní města chtějí resty napravit, a proto shánějí peníze od státu. Chybějí jim desítky milionů korun.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nová hřiště s moderními průlezkami, pískoviště za každým rohem, opravené chodníky nebo parkoviště. Větší část sídlišť Polabiny a kousek toho s názvem Závodu míru, kde dohromady žije přes 20 tisíc lidí, se za poslední roky výrazně proměnila k lepšímu. Ovšem hotovo není. Plánované rekonstrukce se zasekly na tradičním problému - financích.

Aby se nedodělky co nejdříve odstranily, je nutné peníze sehnat. Proto radní vyrazí s prosbou na Státní fond rozvoje bydlení.  

„Pardubice žádají o dotace, které městu pomohou při regeneraci veřejných prostranství v sídlištních celcích. Investice převyšující částku 21 milionu má směřovat do Polabin III a na sídliště Závodu míru,“ uvedla mluvčí radnice Nataša Hradní s tím, že zhruba polovinu sumy by měla pokrýt dotace právě ze zmíněného státního fondu.

Podle primátora města Martina Charváta je nutné peníze sehnat a rekonstrukce dokončit. „Chceme tak pokračovat v projektech, díky nimž se mění k lepšímu prostředí na pardubických sídlištích. Zatímco regenerace sídliště Závodu míru je prakticky na počátku, do regenerace veřejných prostranství v Polabinách jsme již investovali téměř 310 milionů korun. Největší pardubické sídliště díky těmto investicím nejen zkrásnělo, ale výrazně se zlepšily i podmínky pro život v něm,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát z hnutí ANO.

Rekonstrukce má zklidnit dopravu a zlepšit parkování

Při regeneraci veřejných ploch vznikají v pardubických sídlištích, podle situace v daném místě, například nová parkovací místa, rekonstruují se silnice s cílem zklidnit dopravu v sídlišti, revitalizuje se veřejná zeleň i zpevněné plochy, vznikají dětská hřiště a v návaznosti na nové úpravy veřejného prostoru přibývá městský mobiliář.

Město nyní žádá o státní dotaci na pokračování regenerace pro lokality, jejichž úpravy jsou již projekčně připraveny a mají platné stavební povolení. „V Polabinách budou zrekonstruovány ulice Lidická, Ležáků a Partyzánů, včetně veřejného osvětlení. Cílem rekonstrukce je zejména zklidnění dopravy a zlepšení systému parkování, projekt ale pamatuje i na vybudování kontejnerových stání a podobně. Náklady budou podle projektové dokumentace zhruba 12,3 miliony korun,“ uvedla Nataša Hradní.

Na sídlišti Závodu míru bude, v případě, že město dotaci získá, pokračovat „omlazovací kůra“, započatá v roce 2017, kdy město investovalo do první etapy 10 milionů.

Sídliště se zhruba 2500 obyvateli bylo postaveno na břehu Labe, prakticky v centru města, v 70. letech minulého století a od té doby se v něm mnoho nezměnilo. Revitalizace veřejných ploch je tu rozdělena do deseti etap a měla by vyjít zhruba na 150 milionů.

„Část sídliště čeká úprava komunikací, parkovišť, chodníků a budou postaveny nové přístřešky na odkládání odpadu, herní plochy pro děti budou opraveny a osazeny novými herními prvky,“ dodala mluvčí pardubické radnice.

Potíže mají lidé i tam, kde domy teprve rostou

Možná by se mohlo zdát, že život na novém sídlišti bude jednodušší než na tom desítky let starém. Opak je však pravdou. Své o tom vědí lidé, kteří se nedávno přistěhovali do nových domů U Vinice. Tam firma IP Stav buduje postupně několik velkých činžovních domů. Hotovo ještě není, ale v některých domech už dávno bydlí lidé. A těm chybí základní vybavení a služby, které jsou jinde ve městě samozřejmostí. 

„Jedna věc je, že se stále staví, a tak se třeba více práší, s tím jsme ale počítali. Více mne mrzí, že kolem domů nejsou koše na odpadky nebo pytlíky pro majitele psů. Také úklid ulic se neprovádí,“ uvedl tamní obyvatel Robert Přinesdomů.

Starosta pátého obvodu Jiří Rejda přiznává, že město tam klasický mobiliář nedodalo, a to z jednoduchého důvodu - město stále nové ulice nepřevzalo. „Stále se tam buduje, a tak město nechce převzít majetek, který třeba těžké stroje mohou poničit. S doplněním mobiliáře se však výhledově počítá. Záleží ale na firmě, kdy ulice předá,“ uvedl.

Zatím si tak lidé musí pomoci tak trochu sami. „Když venčím psa, tak s sebou mám pytel a sbírám do něj odpad, který lide kolem domů odhodí. Je ho docela hodně,“ dodal Přinesdomů.

zpět na článek