V Pardubickém kraji nevyjede téměř 200 spojů, BusLine přestala vybírat jízdné

  9:44
Chaos v autobusové dopravě, který nastal na východě Pardubického kraje s příchodem společnosti BusLine, pokračuje. Zatímco ve středu nevyjelo kvůli chybějícím řidičům 167 spojů, ve středu večer společnost Oredo na další den hlásila odřeknutí bezmála 200 spojů. Ode dneška bude jezdit nový dopravce zdarma. Dohodli se na tom zástupci kraje a společnosti BusLine.

Novému dopravci v Pardubickém kraji hned první pracovní den nevyjela řada spojů. (13. června 2022) | foto: Vojtěch Šprync

„Za stávající situace je pro mne naprosto nepředstavitelné, aby dopravce v momentě, kdy není schopen zajistit odjetí velkého množství spojů, vybíral od cestujících jízdné,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Jsme si vědomi, že cestujícím tímto krokem spoje nenahradíme, ale minimálně je to signál, že jsme s touto situací krajně nespokojeni,“ dodal.

Vedení kraje čelí silné kritice cestujících, kteří už čtvrtý den mají potíže se dostat do práce, do škol či k lékaři. Počínání hejtmanství se nelíbí ani opozici. Krajský zastupitel a poslanec ANO Martin Kolovratník uvedl, že prohlášení hejtmana o jízdném zdarma je populistické, neboť nevyřeší aktuální problémy lidí.

„Jsme v krizovém stavu, kraj má okamžitě poptávat ostatní dopravce, aby vyjeli sami a následně zvýšené náklady vymáhat po BusLine,“ uvedl.

Kraj tvrdí, že přesně toto dělá. Podle náměstka hejtmana Michala Kortyše firma BusLine na počátku týdne trvala na tom, že jejími autobusy budou jezdit řidiči z jiných firem.

Kraj takovou podmínku odmítl a slíbil, že už tento týden by mělo dojít díky pomoci menších dopravců k zlepšení. To se však neděje. Počet nevypravených autobusů je dnes rekordní.

Ani v dalších dnech nemohou cestující čekat zásadní zlepšení. Kortyš uvedl, že cílem je dosáhnout toho, aby se počet nevypravených spojů v pondělí pohyboval kolem 80.

Společnost BusLine se cestujícím omluvila s tím, že měla řidiče zajištěné, ale ti nakonec odřekli. „Poprvé jsme se zde ale setkali s tím, že měli někteří řidiči podepsáno více pracovních smluv u různých dopravců a rozhodovali se na poslední chvíli,“ uvedla Vladimíra Vyhnisová, pověřená řízením Dopravní skupiny BusLine.

BusLine nezápasí jen s tím, že nemá dost svých kmenových řidičů, ale kvůli chybějícím řidičům jí odříkají pomoc i subdodavatelé. Ti si přitom na tuto práci mnohdy najímají řidiče z jiných firem.

Nedostatek řidičů je způsoben i tím, že Svitavsko sousedí s Jihomoravským krajem a řidiči tak mají více možností si vybrat zaměstnavatele. Současně je po řidičích sháňka kvůli velké výluce na železniční trati Brno – Svitavy.

Cestující mají potíže na Jevíčsku, Litomyšlsku, Lanškrounsku a Orlickoústecku, kde zvítězilo ve výběrovém řízení na provozování autobusové dopravy na dalších deset let sdružení firem BusLine LK a BL14, které nabídlo suverénně nejnižší ceny.

V ostatních oblastech autobusy jezdí, byť i zde se objevují problémy. Přeloučsko obsluhuje společnost Umbrella Coach & Buses, Poličsko společnost ZDAR. Na Chrudimsku i nadále jezdí Arriva Východní Čechy a Holicko zajišťuje firma Car-Tour.