Pardubičtí radní se přou o koupaliště, ODS chce jeho opravu odložit

  12:56
Zdroje docházejí a napětí ve vedení pardubické radnice roste. Zástupci ODS nečekaně couvli od plánu opravit příští rok koupaliště na Cihelně za zhruba 150 milionů. Podle nich na to město nemá. Politici z hnutí ANO to ale vidí jinak.

Z koupaliště Cihelna v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Obě strany stály na různých stranách barikády v případě psího útulku na Dukle, stavby Letního stadionu, opravy domu v Husově ulici a vlastně i referenda o Zelené bráně.

A nyní přichází další svár. Tentokrát jde o už schválený záměr opravy koupaliště Cihelna. To se naposledy rekonstruovalo před 20 lety a dá se říct, že se už drolí. Menší opravy prý tak už nestačí, a proto zastupitelé před měsícem řekli, že by se mělo kompletně vylepšit za více než 140 milionů korun.

Jenže ODS začíná couvat. „Město v příštím roce nejspíš nezahájí žádné nové investiční projekty, bude pracovat na dokončení už započatých nákladných investic. Případně si musí vzít úvěr,“ řekl náměstek primátora Jan Mazuch z ODS, který má přípravu rozpočtu na starosti. 

Pravda je, že platit toho má radnice požehnaně. Zhruba 270 milionů bude muset dát příští rok za stavbu nového Letního stadionu, sto milionů pošle do mlýnů a má začít i stavba autobusového Terminálu B. 

„Nevychází nám na vůbec žádnou novou investici či velkou opravu, to je snad poprvé od roku 1990, kdy by nebylo něco zahajováno. Navíc musíme brát v potaz, že od nás chce stále více peněz Rozvojový fond nebo dopravní podnik, všem rostou náklady,“ dodal šéf zastupitelského klubu ODS Petr Klimpl.

Zastupitelé proto podle něj musí na dnešním zasedání, které začíná v 15 hodin na radnici, projednat, zda si vzít na modernizaci koupaliště úvěr 140 milionů korun. „Ovšem očekává se, že porostou úrokové sazby na více než tři procenta. Město by zaplatilo hodně na úrocích,“ dodal Klimpl.

Změna názoru se vůbec nelíbí zástupcům hnutí ANO. Podle nich totiž je třeba opravu rozbitého koupaliště udělat co nejdříve tak, aby v budoucnu nestála ještě více. 

„Jsme velice překvapeni, že návrh náměstka Mazucha na krytí rekonstrukce koupaliště Cihelna úvěrovým rámcem, který byl v pondělí schválen na jednání rady, mu nepodpořil jeho vlastní mateřský klub, přestože poslední jednání zastupitelstva schválilo záměr rekonstrukce koupaliště Cihelna v roce 2022,“ uvedl šéf zastupitelského klubu ANO Jan Hrabal s tím, že věří v návrat k původnímu plánu. Jenže ten ODS podle všeho nechystá.

Dnes totiž navrhne, aby projekt město odložilo na roky 2023 a 2024. Oprava koupaliště by se tak rozložila na dva roky. Původní schválená idea je koupaliště opravit v příštím roce, jednu sezonu by bylo tedy zavřené. Návrh opravy vyplývá ze znaleckého průzkumu, že má zastaralé technologie a ve špatném stavu jsou i bazény. 

„Vzetí úvěru v roce 2022 ODS nepodpoří. Nechceme zadlužovat město,“ řekl Klimpl, který tak může očekávat roztržku s koaličním partnerem. 

„Očekáváme, že tento bod ODS stáhne ze zasedání čtvrtečního zastupitelstva a v pátek na koaličním jednání představí nový návrh řešení rekonstrukce koupaliště Cihelna,“ dodal Jan Hrabal.

Situaci k lepšímu by mohlo změnit to, že město získá od Národní sportovní agentury tučnou dotaci na opravu Letního stadionu. Ta však zatím slíbena není. 

„My bychom za dotace byli hrozně rádi. Ale nemůžeme je zatím zahrnout do rozpočtu, protože nejsou vůbec jisté,“ dodal další náměstek primátora z ODS Petr Kvaš.