Pardubice dostavují pětadvacetimetrový bazén, otevře se 5. června

  15:18
Pardubice se mohou pochlubit novým 25 metrů dlouhým bazénem. Stavbu za 65 milionů korun, která je součástí aquacentra Na Olšinkách, město dokončuje bez pomoci Evropských dotací. Otevření se chystá na 5. června.

Nový 25metrový bazén se v Pardubicích otevře 5. června. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nové zařízení by mělo hlavně sloužit výuce plavání pro školy a školky. V pondělí dělníci dodělávali poslední klasické modré dlaždičky na stěnách nebo přidělávali startovací bloky, ze kterých se do bazénu skáče.

„Pokud půjde vše dobře, budeme bazén otevírat za tři týdny,“ uvedla na prohlídce náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Fotogalerie

A stejně jako ostatní politici mohla být spokojená. Stavba vyrostla za pouhý rok a sportoviště bude již brzy ve zkušebním provozu.

S dokončením bazénu může také areál v létě otevřít koupaliště, které bylo kvůli stavbě loni zavřené. Lidé obnovení provozu na populární Sluneční pláži jistě přivítají.

„Mám výborný pocit, těšil jsem se od začátku stavby, dva roky úsilí jsou konečně vidět. Chceme sem přesunout výuku malých dětí, bude tady výuka závodního plavání, tréninky, nabídneme nové aktivity jako těhotenské plavání, cvičení pro poúrazové stavy,“ řekl ředitel plaveckého centra Jiří Vysoudil.

Bazén už je napuštěný, zaměstnanci zkoušejí, zda správně funguje filtrace vody. Bazén má hloubku 1,2 metru a 1,6 metru, mohou ho tak využívat i neplavci. Nerezová vana má objem 350 metrů krychlových vody, 50 metrů krychlových je v úpravně vody.

„Dělníci dodělávají mozaiku, obklady kolem bazénu. Pracovat budou ještě několik dní. Po kolaudaci bude bazén otevřený někdy na začátku června,“ řekl technický náměstek aquacentra Radek Musil. Voda v menším bazénu prochází stejným způsobem čištění jako ve vedlejším velkém bazénu. 

Jde přes jímku a pískové filtry. Na čisticím okruhu je osazená UV lampa, která ničí mikroby. Vodu pak dočišťuje chlor. „Na dezinfekci je chlor vlastně jediná nejúčinnější forma,“ doplnil Radek Musil.

Od stávajícího padesátimetrového bazénu ten nový odděluje skleněná stěna, případně i tlumí zvuk mezi oběma prostory. Ve velkém bazénu je díky ní i více světla. Nová stavba stojí na pilotech, s velkým bazénem je podlaha v jedné rovině.

Město dotaci chtělo, ovlivnila ji kauza Pelta

Město postavilo bazén za 65 milionů korun bez dotací. Zastupitelé o něm jednali opakovaně, než definitivně rozhodli, že ho postaví bez dotační podpory.

„Bazén bude plně využitý, už teď kapacita původního bazénu nestačí,“ řekl primátor Martin Charvát z hnutí ANO. „Podle analýzy rozšíření plavební plochy ani nenavýší náklady na provozování bazénu,“ dodal.

Politici přitom původně o dotaci žádali stát a dokonce ji dostali. Jenže pak vypukl dotační skandál kolem bývalého šéfa fotbalového svazu Miroslava Pelty a bylo po financích.

„Není tam někde nějaká dvacka, nějaký ty Pardubice ... Že vyhodíš nebo něco?“ říkal Pelta do telefonu dnes už bývalé náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové. 

Ta ovšem za krajské město docela bojovala. „Když vyhodím Pardubice, tak tam budu muset dát ten Jeseník,“ reagovala náměstkyně, která na záznamu o sobě mluví jako o Mirku Dušínovi. „Nemůžeš jim dát jenom deset?“ zkoušel to ještě Pelta, ale neuspěl. Zůstalo slíbených dvacet milionů. Ovšem ty do Pardubic nepřišly a město nakonec postavilo bazén jen za své peníze.