iDNES.cz

V pardubickém babyboxu našli odloženého chlapce, v neratovickém dívku

  9:24,  aktualizováno  16:09
V pardubickém babyboxu našli zdravotníci v pátek večer zdravého chlapečka. Ten byl oblečený v modrém overalu a dostal jméno Dan. V Neratovicích našli v sobotu odpoledne čerstvě narozenou zdravou dívku.

V přerovské nemocnici začne sloužit nový modernizovaný babybox. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Do babyboxu nemocnice v Neratovicích na Mělnicku v sobotu odpoledne někdo odložil novorozenou holčičku. Narodila se v sobotu, byla oblečená a zdravá, dostala jméno Sára. Je to 241. dítě odložené v Česku do babyboxů od vzniku sítě těchto speciálních schránek. Sdělil to zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Z celkového počtu dětí v babyboxech bylo 132 dívek a 109 chlapců. Letos bylo do babyboxů v Česku odloženo zatím deset dětí.

„Holčička je na pohled zdravá, pupečník měla ošetřený svorkou na uzavírání sáčků, oblečená. Na přiloženém papírku je informace, že je to holčička narozená dnes v 9:15. Váží 3650 gramů a měří 49 centimetrů,“ uvedl vedoucí lékař neratovické neonatologie Juraj Maxián.

V Pardubicích někdo odložil chlapce

V Pardubicích je babybox otevřený 14 let a bylo v něm nalezeno deset dětí. Signalizace babyboxu zdravotníkům ohlásila umístění dítěte v pátek ve 20:33. Chlapec je novorozený a je zcela zdravý. Dostal jméno Dan.

„Chlapeček Dan byl zabalený v modrobílém overalu. Pardubice čítají 90 000 obyvatel a mohou se tedy „pyšnit“ vysokým průměrem odložených děťátek na obyvatele,“ uvedl zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

V Pardubickém kraji se 8. září ve 12 hodin v Chrudimi otevře 83. babybox.

Po nálezu zdravotníci dětem poskytnou péči, informují oddělení sociálně-právní ochrany dětí, které převezme nad dětmi ochranu. To poté navrhne opatrovnickému soudu, komu se mají svěřit do péče.

Babybox má z každé strany schránky dvířka. „Ta první jsou zvenku. Matka jimi vloží své dítě, ale znovu už je nebude moci otevřít. Tento systém má zabránit tomu, aby dítě ze schránky vyndal někdo cizí,“ vysvětlil před lety Hess. Ihned po uložení dítěte se ve vyhřívaném boxu aktivuje vizuální a zvukové čidlo, které přivolá zdravotní sestry.

Autoři: ,
zpět na článek