Přestavbu pardubických automatických mlýnů válka zatím nebrzdí

  9:04,  aktualizováno  18:04
Chybějící a velmi rychle zdražující materiály ani úbytek ukrajinských dělníků zatím nemají vliv na masivní přestavbu bývalých automatických mlýnů v centru Pardubic. Obří projekt města za téměř půl miliardy korun má být hotový za rok.

Nejvyšší patro mlýnů nabídne vyhlídku na Pardubice. | foto: Vizualizace TRANSAT architekti

Stačí procházka kolem Chrudimky k parku Na Špici a stavební pokroky v bývalých mlýnech jsou každému dobře patrné.

Projekt vzdělávacího centra Centrálních polytechnických dílen a Galerie města Pardubic nabývá stále zřetelnější podoby. Ještě nedávno řemeslníci pracovali na stavbě nosných konstrukcí, které jsou nyní už dokončeny, a v následujících měsících se pustí do pokládky střechy.

„Harmonogram stavby se zatím daří naplňovat. Všichni dělají vše pro to, aby tento termín neohrozila ani situace na stavebním trhu spojená s nedostatkem materiálu,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký.

Město tak zatím může těšit, že i přes poměrně dramatickou situaci ve stavebnictví, projekt nic nebrzdí. Samotná stavba by měla být dokončena podle původního plánu na jaře roku 2023. Otevření objektu veřejnosti a zahájení provozu předpokládají radní v září roku 2023.

„Díky poloze objektu a proskleným částem budou mít návštěvníci navíc krásný výhled na město, což považuji vedle unikátní architektury za jednu z přidaných hodnot celého projektu,“ doplnil náměstek Jakub Rychtecký z ČSSD.

Nicméně pouhým okem je zřejmé, že stavba ani zdaleka nekončí. V mlýnech každý den panuje čilý ruch a brownfield se rychle mění.

„Probíhají práce na instalaci rozvodů vzduchotechniky a topení, budují se vnitřní příčky a objekt je postupně osazován fasádními panely. Práce postupně pokračují na obou projektech, na objektu dílen finišuje stavba monolitických konstrukcí a vnitřních příček,“ řekl primátor Martin Charvát s tím, že v případě Galerie města Pardubic se řemeslníci zabývají výstavbou stropů.

Práce pro magistrát provádí firma Metrostav. „V následujících měsících budeme dokončovat osazení fasádních panelů na objekt dílen. Budeme také osazovat okna a začneme dělat pohledové části fasády. Kromě toho odstartujeme pokládání střešního pláště na dílnách, dokončeny budou nosné konstrukce objektu galerie a v plánu je také betonáž podlah,“ popsal harmonogram stavby a její průběh Milan Voráček ze společnosti Metrostav.

Areál Winternitzových automatických mlýnů, jejichž provoz byl ukončen v roce 2013, patří mezi nejvýznamnější stavby moderní české architektury, navíc se jedná o jednu z technických kulturních památek na území ČR.

Centrální polytechnické dílny a Galerie města Pardubic, jejichž stavba odstartovala v prosinci 2020, se budou nacházet v místě bývalého skladu balené mouky, který spolu se souvisejícími pozemky a projektovou dokumentací město od soukromého vlastníka odkoupilo v roce 2018.

„V současné době se v areálu připravují kromě dílen a galerie další dva projekty, jako je rekonstrukce sila a veřejného parteru včetně krajské Gočárovy galerie,“ uvedla mluvčí pardubického magistrátu Iveta Koubková.

V mlýnech staví také kraj

Centrální polytechnické dílny a Galerie města Pardubic promění část mlýnů v kulturně vzdělávací centrum celé aglomerace, která díky penězům z Bruselu podpoří projekt dotací přes 152 milionů korun. Celková cena za městský projekt bude zhruba 400 milionů korun.

„Dílny budou nadstandardním edukačním centrem mimo jiné s učebnami robotiky a IT, které budou vybaveny špičkovou technologií. V současné době se připravují dílčí výběrová řízení na dodavatele speciálního nábytku a didaktických pomůcek, která budou vyhlášena v nejbližších dnech. Další výběrová řízení na vybavení, jako je Svět dětí, budou vyhlášena během letních prázdnin,“ doplnil náměstek Rychtecký.

Automatické mlýny přestaly vyrábět v roce 2013. Jsou dílem architekta Josefa Gočára, postavené byly v letech 1909 až 1926. Dnes jsou technickou kulturní památkou. Památková ochrana se netýká novodobějších přístaveb, což byl případ bývalého skladu balené mouky, místo něho budou stát dílny a galerie.

Část areálu město koupilo od soukromého vlastníka v roce 2018 za 15,5 milionu korun od manželů Smetanových, kteří v roce 2016 za 22 milionů opuštěný areál koupili od soukromé společnosti. Kraj pak koupil silo za 21 milionů korun, staví tam Gočárovu galerii.

Zbytek areálu nadále patří Nadaci manželů Smetanových, která s ním má také rozvojové plány. Nedávno město souhlasilo s pojmenováním bezejmenného prostranství na Automatické mlýny.

Autor: