Lístky na autobus prodají v Pardubickém kraji dráhy, infocentra i trafika

  10:20
Noví dopravci, lepší autobusy a jiné umístění informačních kanceláří, kde si lidé mohou potvrdit průkazku nebo koupit měsíční jízdenku. To jsou změny, které cestující čekají od 12. června.

Změny v autobusové dopravě začnou platit 12. června. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

To poprvé vyjedou autobusy firem, jež budou zajišťovat linkovou dopravu v Pardubickém kraji dalších deset let.

I když se od neděle mění autobusové jízdní řády, zásah do nich není dramatický. Cestující nečeká ani zdražení, a tak největší novinku související s příchodem nových dopravců bude představovat přemístění informačních kanceláří.

Infocentra dopravců

Na autobusovém nádraží: Holice

Na vlakovém nádraží: Česká Třebová, Choceň, Hlinsko, Chrudim, Pardubice, Polička, Přelouč, Letohrad

V turistickém informačním centru: Vysoké Mýto, Litomyšl, Jevíčko, Žamberk, Svitavy

Jiné umístění:

Ústí nad Orlicí: CAM, M. R. Štefánika 234

Lanškroun: Papírnictví, Purkyňova 96

Moravská Třebová: Tabák – Lanškrounská 207/18

Králíky: Obchod, Dlouhá 284

Noví dopravci využili regulí veřejné soutěže a po dohodě kanceláře přemístili mimo autobusové nádraží za pro ně lepších podmínek. V některých městech změna bolet nebude. V Chrudimi si lidé nepotvrdí průkazku nebo nepodají stížnost na autobusovém nádraží, ale hned o pár kroků dál v pokladně Českých drah.

Na druhou stranu v Litomyšli, Svitavách či ve Vysokém Mýtě budou cestující z autobusového nádraží putovat skoro půl kilometru do turistického informačního centra na náměstí.

Nápor to bude podle starosty Svitav Davida Šimka i na personál informačního centra zejména na konci prázdnin a na začátku školního roku, kdy si studenti a žáci zařizují průkazky.

„Budeme muset činnost informačního centra posílit, což v době stále ještě turistické sezony nebude vůbec ideální,“ uvedl Šimek.

„Navrhované změny se nám nelíbí, považujeme to za další zhoršení služeb pro obyvatele Litomyšle,“ řekl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Na druhou stranu jsou města, která si pomohou. Třeba v Moravské Třebové bude informační centrum sice v prodejně Tabáku, nicméně jen 150 metrů od nádraží a navíc, jak upozorňuje starosta Moravské Třebové Miloš Mička, na nádraží zatím informační kancelář dosud nefungovala. Stejně jako v Králíkách a v Žamberku.

Lidé mohou vznášet připomínky k jízdním řádům

Hrozba, že na některá nádraží kvůli sporům o poplatek za vjezd nebudou zajíždět autobusy, padla. V provozu zůstávají i čekárny.

Autobusová doprava je zachována v podobném rozsahu jako v minulých letech.

„Někde došlo k přečíslování linek a někde se lehce měnily jízdní řády,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš. Cestující k jízdním řádům mohou vznést připomínky, které přepravní společnosti podle něj implementují v srpnových změnách.

„Tyto připomínky mohou vznést prostřednictvím obecních či městských úřadů, které nám je potom předloží. Už v srpnu je potom můžeme promítnout do nových jízdních řádů,“ řekl Kortyš.

Na Jevíčsku, Litomyšlsku, Lanškrounsku a Orlickoústecku bude provozování linkové autobusové dopravy zajišťovat společnost BusLine, na Pardubicku a Přeloučsku začne jezdit společnost Umbrella Coach & Buses, Poličsko má na starosti společnost ZDAR. Holicko zajistí firma Car-Tour. Pouze na Chrudimsku bude i nadále jezdit stávající dopravce – Arriva Východní Čechy.

Kortyš věří, že přechod bude plynulý a nevyskytnou se žádné problémy. Ty se však objevily už nyní, protože ze společnosti Arriva odešla část řidičů ke konkurenci a firma musela minulý týden rušit některé spoje. Problémy měla Arriva i v pondělí, kdy nevypravila čtyři spoje mezi Heřmanovým Městem a Přeloučí, resp. Pardubicemi.