Krach Bohemia Energy přinesl problémy i do měst slibujících levnější energie

  13:52
Otřes na energetickém trhu při krachu společnosti Bohemia Energy se okamžitě promítl nejen do front před pobočkami velkých dodavatelů energií. Lidé mají problém zajistit si výhodnější cenu elektřiny nebo plynu i přes hromadné nákupy v rámci aukcí pořádaných některými městy.

Například město Svitavy nakupuje už osm let elektřinu a plyn v rámci aukčních nákupů přes společnost Licit. Svou tvář této společnosti propůjčil v propagačních materiálech třeba někdejší starosta Říčan Vladimír Kořen či svitavský starosta David Šimek.

Ve Svitavách se do systému aukcí zapojilo na 600 domácností. Město se nyní po dobrých zkušenostech rozhodlo zprostředkovat domácnostem výhodnějšího dodavatele znovu. 

Lidé mohli ve čtyřech termínech přijít do coworkového centra na náměstí, aby jim obchodník společnosti vytvořil nezávaznou kalkulaci.
Ten, kdo přišel na schůzku ještě na začátku tohoto týdne, výhodnější cenu energií pořídil. 

„Přišli jsme hned, jak nám přišel dopis od Bohemia Energy, která nám vnucovala nový produkt, který byl třikrát dražší. Je to velmi nesolidní,“ řekla Jana Brdíčková, která si s manželem přišla pro již uzavřenou smlouvu s aukční společností.

Aukce energií

Společnost eCENTRE, která sdružuje 40 tisíc klientů po celé republice v rámci komunity spotřebitelů Licit, vznikla v roce 2006. Domácnostem, firmám, městům a obcím v rámci elektronických aukcí zajišťuje lepší ceny energií včetně zajištění celého průběhu změny dodavatele tak, aby se lidé nemuseli o nic starat. Společnost se chlubí, že díky e-aukcím lidé za dobu fungování společnosti ušetřili 1,48 miliardy korun. Aukční síň se v roce 2017 pokoušela pro klienty vysoutěžit několikrát i levnější mobilní tarify. Operátoři se pokaždé odmítli aukce zúčastnit.

Měli štěstí. Ve středu, kdy společnost Bohemia Energy oznámila svůj krach, už lidé odcházeli s prázdnou. 

„Zatím je stop stav. Máme v řešení silné dodavatele z okruhu E.ON, ČEZ, innogy, Pražská plynárenská a Pražská energetika, kde předpokládám budou speciálně vysoutěžené ceníky po lidi, kteří končí u Bohemia Energy a následných společností, aby mohli uzavřít levnější smlouvu, než když si půjdou ke klasickému dodavateli,“ řekl licencovaný obchodního partner společnosti eCentre Ladislav Přichystal v coworkovém centru, do kterého by si za normálních okolností vzal počítač a tiskárnu. Teď ani jedno nepotřeboval. 

„Musíte počkat pár dní, jak se to vyvine,“ říkal zájemcům, z nichž mnozí vypadali bezradně.

Situace ve Svitavách nebyla lepší ani na pobočkách zavedených firem, jako jsou innogy nebo ČEZ, kde se tvořily dlouhé fronty s nevrlými zákazníky zkrachovalého dodavatele.

„Prosím vás, jestli jdete od bohemky, novou smlouvu můžeme sepsat zítra nebo pozítří. Dnes už tady jsou lidi před vámi, které musíme stihnout odbavit,“ řekla pracovnice kontaktního místa ČEZ čekajícím lidem ve frontě ve tři hodiny odpoledne, kdy zbývaly dvě hodiny do uzavření.