Kilometr dlouhé stromořadí uspělo v anketě Alej roku, vede na Horu Matky Boží

  16:04
Z třiaosmdesáti stromořadí napříč republikou vyhrálo v anketě o nejoblíbenější alej roku 2023 smíšené stromořadí vedoucí ke klášteru na Hoře Matky Boží u Králík na Orlickoústecku. Poutní místo, o kterém mnozí po návštěvě říkají, že se nebes dotýká, se po dnešku stane možná ještě lákavější.

Více než kilometr dlouhé stromořadí na Horu Matky Boží v Dolní Hedeči. | foto: Josef Tymonek, wwww.alejroku.cz

Přes kilometr dlouhá alej vedoucí z Králík k poutnímu místu na Hoře Matky Boží s převýšením 160 metrů uspěla v anketě o nejoblíbenější Alej roku 2023.

Z celkových 9 782 hlasů historickému stromořadí přiřklo výhru 1 157 z nich. Alej tak porazila druhou Dvořákovu stezku mezi Nelahozevsí a Kralupy nad Vltavou na Mělnicku o 360 hlasů.

„Nepodařilo se jí však překonat rekord v počtu hlasů. Ten stále drží Alej Přátelství u jezera Medard v Karlovarském kraji, která v roce 2018 vyhrála s 1635 hlasy,“ uvedli pořadatelé ze sdružení Arnika.

Pomyslná bronzová medaile za třetí místo míří do Třešňové aleje u Nového Malína v Olomouckém kraji, která lemuje silnici III. třídy vedoucí k osadě Krásné.

Alej roku má naději na záchranu. Silnice může být zúžená, nebo vést kolem

Stromořadí u Králík bylo do ankety nominováno už několikrát. Například v minulém ročníku se 13 hlasy z 93 nominovaných alejí skončilo na 64. místě. Účastnilo se hlasování i v roce 2016, kdy v internetové volbě dostalo od veřejnosti 131 hlasů.

Alej vysázenou roku 1705, která je součástí poutní Křížové cesty, lemuje po obou stranách osm šestibokých kaplí z období baroka. Cesta začíná v Králíkách barokní oboustrannou kulisovou bránou postavenou zakladatelem kláštera biskupem T. J. Beckerem.

Soutěž o nejoblíbenější alej má podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně. Vítězem předchozího ročníku byla lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále.

V Pardubickém kraji byla letos kromě aleje ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč nominována alej Velká Lipka v Chrasti, březová alej v Březinách, lipová alej podél Tiché Orlice v Chocni a třešňová alej mezi Říkovicemi a Jiříkovem.

Kompletní výsledky ankety jsou na webu alejroku.cz.

18. ledna 2021

Autor: