V případu chlapce v kómatu policie obvinila lékařku, dvě sestry i nemocnici

  10:22
Královéhradečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání v případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl to kómatu po komplikacích spojených s operací mandlí v pardubické nemocnici. Informoval o tom hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Hejtman přiblížil, že byla obviněna nemocnice jako právnická osoba, lékařka a dvě sestry. Policie zatím obvinění nekomentovala.

„Jako kraj toho moc dělat nemůžeme. Předpokládáme, že nemocnice bude plně spolupracovat a že to nenabourá její fungování. Věřím, že ne,“ uvedl Netolický.

Více obvinění komentovat nechtěl. „Napadají vnitřní kontrolní procesy v rámci léčebných postupů, a do toho nikdo z nás na kraji nevidí, to je vnitřní záležitost nemocnice,“ uvedl Netolický.

Mluvčí pardubické nemocnice dopoledne potvrdila, že obvinění ráno od policie převzala.

„V případu jsou obviněny tři fyzické a jedna právnická osoba. Nyní se s převzatými materiály spolu s našimi právníky seznámíme a v horizontu několika dní se k nim vyjádříme,“ řekla mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová.

Případ vyšetřují kvůli možné podjatosti hradečtí kriminalisté

Případ kvůli možné podjatosti vyšetřují kriminalisté v Hradci Králové.Otec Adama Vyčítala totiž pracoval u pardubické policie. Královéhradečtí policisté se k případu zatím nechtějí vyjadřovat.

„Z procesních důvodů se nebudeme k případu zatím vyjadřovat. Bližší informace podáme někdy po příštím týdnu,“ řekla královéhradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

Chlapec odmala trpěl rýmou a před dvěma lety podstoupil v pardubické nemocnici operaci mandlí, čtvrtý den po ní začal krvácet a po následných komplikacích má poškozený mozek a skončil v takzvaném bdělém kómatu. Rodina si stěžuje na neprofesionální a pozdní zásah personálu nemocnice.

Po apelu hejtmana už odstoupil z funkce náměstek pro léčebnou péči Roman Michálek, který v kritický den sloužil jako lékař ORL, a ze své funkce by tak měl dohlížet na vyšetřování případu.

Rodina chce v občanskoprávním sporu odškodnění 22 milionů korun.

Autoři: ,