Netopýrům září v pavilonu olomoucké zoo domovská obloha jižní polokoule

  7:58
Neobvyklý pohled na exotickou noční oblohu se nově nabízí návštěvníkům v olomoucké zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Vznikla v pavilonu netopýrů, kde tvoří domovské prostředí kaloňům pocházejícím původně z ostrova Rodriguez nacházejícího se na jižní polokouli.

Na stropě pavilonu netopýrů olomoucké zoologické zahrady nyní září noční obloha imitující kaloňům prostředí domovského ostrova Rodriguez. | foto: Zoo Olomouc

Hvězdná obloha byla vybudována v rámci obnovy pavilonu a zoo ke spolupráci oslovila odborníky z olomoucké Pevnosti poznání.

„Mísilo se v nás velké nadšení s vědomím, že půjde o nelehký úkol. V planetáriu jsem si musela najít oblohu, kterou můžete spatřit nad ostrovem Rodriguez, ta se však během noci pomalu otáčí a mění se i v průběhu roku. Bylo tedy potřeba vyhledat takovou část, která bude pro návštěvníky atraktivní,“ nastínila koordinátorka fyziky Anna Krčmářová.

Nakonec tak lze v pavilonu pozorovat i souhvězdí známá z naší oblohy jako je například Orion, Velká medvědice či Štír.

Náročnou částí nicméně bylo překreslování noční oblohy na stropní panely.

„Vše muselo odpovídat světovým stranám, museli jsme také dávat pozor, abychom souhvězdí nepřekreslili zrcadlově. Kolegové pak vyvrtali otvory na diody a zapojili je,“ přiblížila Krčmářová.

Samotné technické provedení bylo podle ředitele zoo Radomíra Habáně oříškem i pro zaměstnance zahrady.

„Střecha pavilonu je velmi členitá a skýtá mnoho nepravidelných úhlů. Instalace panelů se tak zpočátku zdála jako neřešitelná, ale pod odborným dohledem se dílo nakonec podařilo,“ shrnul.

V pavilonu, v němž mohou kaloni volně létat chodbou pro návštěvníky, panuje obrácený světelný režim, neboť jde o zvířata, jež jsou v přírodě aktivní v noci. Přes den se jim proto simuluje tma, aby je bylo možné spatřit, a naopak.

Autor: