iDNES.cz

Malí zoborožci se poprvé setkali s rodiči, odchoval je zoolog s maňáskem

  10:28
Malí zoborožci kaferští se v olomoucké zahradě na Svatém Kopečku poprvé potkali se svými skutečnými rodiči. Jejich výchovu totiž až doposud obstarával lidský pěstoun, který si však musel kvůli jejich krmení vyrobit maňáska. Samice seděla na replice pravých vajec.

Ze dvou kuřat zoborožců kaferských se v březnu radovali chovatelé v olomoucké zoo. Protože jsou pro mláďata první dny života kritické, jejich odchov si vzal na starost zoolog Jan Kirner.

Aby mohl ptáky krmit, nosil černou kuklu a na ruce měl nasazeného maňáska v podobě hlavy dospělého zoborožce, aby co nejvěrohodněji napodobil rodiče.

Od dospělých ptáků byl maňásek podle odborníků takřka k nepoznání. „Období prvních dnů života je pro mláďata většinou kritické, proto jsme s předstihem vyměnili vajíčka za podkladky. Mláďatům jsme tak podstatně zvýšili šanci na přežití,“ vysvětlil Kirner.

Zvolená taktika se chovatelům z Olomouce vyplatila. „11. března se vylíhlo první kuřátko, které za čtyři dny následoval sourozenec. K radostné události došlo po 39 a po 37 dnech inkubace v prostředí líhně,“ přiblížila mluvčí zoo Iveta Gronská.

Malí zoborožci se už podle ní setkali se svými rodiči. „Od prvních dnů po vyklubání obě ptáčata raketově rostou a chuť na základní složku krmné dávky - myšata - se každým dnem zvyšuje,“ prozradila mluvčí.

Kuřatům pouštěli hlasy dospělých ptáků

Podle chovatelů hraje u ptáků v útlém věku významnou roli takzvaný imprinting čili vtištění. „Jako příslušníka svého druhu si zafixují osobu nebo předmět, se kterým přicházejí často do kontaktu, což se v průběhu příjmu potravy ještě zintenzivňuje,“ vysvětlila Gronská.

U zoborožčích mláďat měl proto zoolog přes hlavu černou kuklu, nemluvil, na ruce držel navlečeného maňáska v podobě hlavy dospělého ptáka.

„Kromě toho se v pozadí pouští hlasy dospělých ptáků. Hraním tohoto ‚loutkového divadla‘ zvýšíme šance našich mláďat na zapojení do přirozené reprodukce,“ řekla mluvčí.

Zoborožec kaferský

je největší druh zoborožce. Černí afričtí ptáci se sytě červenými kožními laloky na krku se v malých rodinných klanech potloukají buší. Létají jen, když je to nutné, pohybují se hlavně po zemi, kde pátrají po hmyzu, plazech nebo drobných obratlovcích. Mají dlouhé řasy, které nejsou ničím jiným než deriváty peří. 

Chovný pár zoborožců z olomouckého Svatého Kopečku pochází z volné přírody, odkud do zoologické zahrady dorazil už v 90. letech minulého století.

„Zoborožce kaferské chová olomoucká zahrada již od roku 1993. Tímto odchovem navazuje zahrada na éru působení chovatele Romana Mieslera, který byl při tom nynějším odchovu dvou kuřat velmi nápomocný,“ poznamenala mluvčí Iveta Gronská.

„Dále bychom rádi poděkovali Ince Voráčové, která vytvořila maňáska jako věrnou kopii dospělých zoborožců, díky čemuž mohl být odchov úspěšný,“ doplnila.

zpět na článek