Olomoucká zoo má dvě mláďata kosmanů zakrslých, nejmenších opic na světě

  8:52
Pouze kolem pěti až sedmi gramů váží mláďata kosmanů zakrslých, nejmenších opic na světě. Dvě další se před časem narodila v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Kosmany, kteří v dospělosti váží zhruba sto gramů, chová zoologická zahrada už od roku 1994.

Dvě mláďata kosmanů zakrslých, nejmenších opic na světě, se před časem narodila v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. | foto: Zoo Olomouc

Mláďata na svět přišla už v první polovině srpna, zoo o nich informovala až nyní. „Matky u kosmanů zakrslých své potomky pouze kojí, veškerou péči o ně proto přebírají zbylí členové rodiny. Chůvami se to kolem nich jen hemží,“ popsala zooložka Jitka Vokurková.

Mláďata tak po porodu na svých bedrech nosí nejenom otec, ale také sourozenci. 

„Kosmaní novorozenec je ovšem brzy z jejich pohledu pořádný cvalík. Než se mládě ve věku deseti týdnů postaví na vlastní nohy, váží zhruba polovinu toho, co jeho otec,“ doplnila mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

Kosmany, kteří v dospělosti váží zhruba sto gramů, chová svatokopecká zoologická zahrada už od roku 1994, dohromady se od té doby ve zdejším chovu narodilo již 125 mláďat.

Kosmani žijí v jihoamerických deštných pralesích

„Jedná se o nejmenší primáty světa. Stávají se častým terčem dravců a hadů. Pro svůj malý vzrůst bývají označováni jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík,“ podotkla Gronská. 

Kosmani žijí v jihoamerických deštných pralesích, patří mezi takzvané drápkaté opice. Typická je pro ně také dlouhá a jemná srst šedorezavé barvy.

„Nejoblíbenější potravou je pro ně pryskyřice. Aby se k ní dostali, chytře a záměrně svými ostrými řezáky narušují kůru stromů. Rodina kosmanů se pak k takto narušeným stromům vrací,“ doplnila mluvčí.

Autor: