Zoo na Svatém Kopečku posílili kaloni a trpasličí klokan, který miluje houby

  16:14
Drobný klokan s typicky protáhlým čumákem a kaloni připomínající obří netopýry, to jsou nejnovější obyvatelé olomoucké zoo. Zabydleli se v Pavilonu netopýrů.

Olomoucká zoo chová kaloně rodriguezské od roku 1999. Narodilo se v ní 206 jedinců. A aby se rodila další zdravá mláďata, je potřeba chov neustále obnovovat. Novou posilou se stali tři samci z jihlavské zoo. | foto: Zoo Olomouc

„Novou posilou v chovu kaloňů se stali nově přicestovalí tři samci pocházející z jihlavské zoo, potomci importovaných kaloňů, které kdysi dovezla londýnská zoo z volné přírody. Naopak naši čtyři odchovaní kaloni odcestují do Zoo Plzeň, kde svými geny posílí tamní populaci,“ uvedla chovatelka Kateřina Šteckerová.

„Všichni kaloni v zoologických zahradách jsou majetkem ostrova Mauricius a chovatelům jsou pouze zapůjčeni. Kaloň rodriguezský je nazýván též kaloň zlatý, jeho domovinou je ostrov Rodriguez v Indickém oceánu, na němž obývá tropické lesy. Hlavní část jeho jídelníčku tvoří ovoce, především sladké plody, nektar z květů a listí. Větší část dne tráví odpočinkem na stromech, večer se vydávají hledat potravu,“ přiblížila mluvčí zoo Iveta Gronská.

Návštěvníci na Svatém Kopečku také nově uvidí samce klokánka krysího. „V naší zoo se chovají teprve od roku 2023. Samec se však dlouhému životu netěšil a o to více nás těší, že jsme se dočkali příjezdu dalšího. Pochází ze Zoo Brno a s naší samicí si padli do oka velmi záhy,“ dodala Gronská.

Klokánek krysí váží nanejvýš kilo a půl a měří na délku kolem 35 centimetrů. V přírodě téměř nepije, vystačí si s tekutinou obsaženou v jeho nejoblíbenější potravě: houbách podobných lanýžům. Jen o něco větší je další obyvatel Austrálie klokánek rudohnědý, dva samečky chová zoo od roku 2022. A nyní jim pořídila partnerku ze Zoo Jihlava.

1. září 2022

Autor: