iDNES.cz

Najděte nám okrajenku, vyzývají zoologové. Doprovází exotické dřeviny

  13:46,  aktualizováno  14:46
Neobvyklé pátrání si mohou vyzkoušet lidé nejen v Olomouckém kraji. Při nákupu exotických dřevin či květin nebo třeba ve sklenících s těmito rostlinami mohou objevit okrajenku žlutoskvrnnou. Její výskyt v České republice monitorují zoologové Národního muzea a pomáhá i olomoucká zoo.

Okrajenka žlutoskvrnná, která byla před lety objevena v olomoucké zoo. | foto: Milan Kořínek

„Hledá se okrajenka. Pomozte při jejím nalezení!“ vyzývají zoologové Národního muzea. Do připravovaného Atlasu rozšíření mnohonožek v České republice totiž stále chybí informace o tomto exotickém živočichovi.

„V případě, že se s okrajenkou setkáte, dejte nám, prosím, vědět na mail pm@nm.cz, případně uložte pozorování prostřednictvím chytrého telefonu do aplikace iNaturalist,“ vyzvala mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

Jeden ze tří nálezů okrajenky žlutoskvrnné u nás pochází ze zoologické zahrady v Olomouci, kde ji objevil před lety fotograf Milan Kořínek.

„V olomoucké zoo se tyto okrajenky objevily již koncem roku 2009 v květináči se zakoupenou palmou. Jednalo se o mladé jedince dlouhé asi tři až čtyři centimetry,“ popsal Kořínek.

Okrajenky tehdy hned nafotil a na základě výzvy Národního muzea fotografie poslal. „Až do současnosti jsem netušil, o jaký druh se vlastně jedná,“ doplnil fotograf.

Okrajenku lze nalézt v květináčích s palmami

Ostatní nálezy v České republice pochází z květináčů zakoupených soukromě v obchodních řetězcích. Jedná se totiž o tropický druh, který se u nás vyskytuje například v květináčích tropických rostlin.

„S výzvou o pomoc při hledání okrajenky jsme oslovili nejen české zoologické zahrady, kde předpokládáme zvýšenou pravděpodobnost výskytu tohoto druhu, ale i širokou veřejnost,“ vyzývá ke spolupráci Petra Caltová z Národního muzea.

Okrajenka je podle ní velká, nepřehlédnutelná a nápadně zbarvená tropická mnohonožka, žijící skrytě na kořenech palem a cykasů. Typická jsou pro ni malá oblá křidélka, žluté okraje hřbetních štítků a hnědovínově zbarvené tělo.

„Můžete na ni narazit v botanických zahradách, pěstebních sklenících, či při nákupu exotických rostlin,“ nastínila Caltová. Schovává se pod květináči nebo v kořenovém balu.

Pokud někdo nalezne okrajenku, prosí zoologové Národního muzea nálezce, aby ji zaslal v plastové nádobě, na jejíž dno umístí navlhčenou vatu, aby nedošlo k jejímu vyschnutí při transportu, který by neměl trvat déle než dva dny.

Pokud už není živá, uvítá muzeum zaslání mrtvého živočicha v malé nádobě ve čtyřicetiprocentním lihovém roztoku na adresu: Národní muzeum – Přírodovědecké muzeum, zoologické oddělení, Cirkusová 1740, 190 00 Praha 9 – Horní Počernice.

zpět na článek