Špína a život bez pohybu venku, ženě na Jesenicku zabavili desítky psů

  16:14
Policejní zásah ukončil ve středu velkochov psů, který měla několik let žena v jednom z domů ve Zlatých Horách na Jesenicku. Desítky zvířat zde žily v nevyhovujících podmínkách.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Policie se do domu vydala na základě trestního oznámení o týraní psů, kteří uvnitř živořili.

„Kriminalisté provedli společně s pracovníky Státní veterinární správy domovní prohlídku v rámci trestního řízení vedeného pro podezření z týrání zvířat. Během ní zajistili téměř čtyřicet psů,“ uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová s tím, že vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nyní policie nebude sdělovat více podrobností.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka se v domě v minulosti uskutečnilo několik kontrol, které zjistily problémy a skončily i podáním návrhů na odebrání psů. Policie ale zasáhla ještě dříve, než o nich úřady rozhodly.

„Primárně jde tedy o jejich zásah. Lze ale říct, že šlo o nezvládnutý chov zvířat v nevyhovujících podmínkách. Majitelka psy nevenčila, takže po vyvedení ven byli dezorientovaní, protože na to nebyli zvyklí. Také byli nemocní, měli například záněty spojivek, a kvůli životním podmínkám rovněž byli vystresovaní,“ shrnul Vorlíček.

Do domu, který se nachází v obytné čtvrti, se podle místních žena nastěhovala zhruba před deseti lety.

„Postupně pak uvnitř měla stále větší množství psů, jednu dobu jich bylo snad až kolem sedmdesáti. Poslední dva tři roky už pak eskalovaly problémy s hlukem a zápachem, takže na to dlouhodobě chodily stížnosti,“ nastínil starosta Zlatých Hor Milan Rác.

„Vím, že některé psy majitelka v minulosti prodávala, zaznamenali jsme inzeráty. Jsem rád, že se kolem toho konečně něco děje. Situace už byla složitá, navíc paní už při kontrolách nechtěla otevírat. Lidé z okolí si určitě oddychnou a radnice také. Nicméně ten dům je v současném stavu neobyvatelný,“ dodal.

Autor: