Živnostníkům rostou „pandemické“ dluhy. Tržby mají stále velmi slabé

  4:38
Stále více podnikatelů v Olomouckém kraji má problémy s dluhy. Skončily státní podpory kvůli omezením spojeným s koronavirem, ale tržby ještě nejsou takové, jaké byly před pandemií.

Zahrádka kavárny Trieste na Dolním náměstí v Olomouci (březen 2015) | foto: Tomáš Frait, MAFRA

S velkými potížemi se potýká spousta podnikatelů v kraji. Tržby po otevření restaurací totiž nejsou takové, jak očekávali. Třeba v Olomouci stále chybí turisté.

Někteří živnostníci čelí i problému s dluhy. „Přišli jsme o spoustu peněz, úspory jsme vyčerpali, dokonce jsme si museli i půjčit,“ řekl třeba provozovatel Moravské restaurace v Olomouci Filip Matěj.

Podobné dopady měla koronavirová krize i na další regionální podniky. Podle zástupce Krajské hospodářské komory Bohuslava Švamberka se nakupily dluhy zejména menším podnikatelům z oblasti služeb.

„Po splatnosti je celá řada pohledávek, prodlužují se také splatnosti faktur. Nejvíce u drobných živnostníků v postižených oborech, jako jsou služby, hotelnictví, restaurace a fitcentra,“ vyjmenoval Švamberk.

Splácení úvěrů, Odklady skončily

Počet živnostníků v dluzích podle Švamberka vzrostl hlavně v souvislosti s koncem státních kompenzací pro podnikatele a s ukončením možnosti oddalovat splátky.

„V současné době nám volá více klientů, kterým poskytujeme pomoc poprvé. Nejčastěji jsou to podnikatelé z odvětví gastronomie a hotelnictví. Obracejí se na nás lidé, kteří si ještě před rokem neuměli představit, že by nám volali,“ řekl expert na dluhovou problematiku z organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.

Splácení úvěrů si tak podnikatelé sice odložili, ale v současnosti už tuto povinnost plnit musejí.

„Závazky se jim nahromadily. Situace tak na ně dopadá dvojnásobnou ranou,“ podotkl zástupce hospodářské komory Švamberk.

Rozjezdové tržby jim navíc se splácením také nepomohly. „V restauracích a hotelech je méně lidí, než je v tomto období obvyklé. Zahrádky jsou poloprázdné. Rozjezd sezony je pomalý. Není takový nárůst tržeb, jak podnikatelé očekávali,“ doplnil Švamberk.

To potvrzuje i provozovatel olomoucké restaurace Filip Matěj. „Běžně máme tržby z turismu. Návštěvníci ale v Olomouci nejsou. Ztráty dosahují až padesáti procent,“ vyčíslil Matěj.

Když ani podpora státu nezabrala

Pro některé podnikatele bylo problémové celé období pandemie, protože i přes státní kompenzace museli platit nájmy a nesli i další závazky, což jim státní podpora častokrát nepokryla.

„Neměli téměř žádné příjmy. Lišilo se to ale i ve městech, protože každé k problému přistupovalo jinak. Někde odpouštěli nájmy nebo činže snižovali na polovinu,“ vysvětlil Švamberk.

Například v Přerově podnikatelům odpustili nájmy v první vlně, v Prostějově v obou, v Olomouci se radnice vzdala nájmů za předzahrádky.

„Po celou dobu provozu restauračních předzahrádek odpustilo město Olomouc poplatky za předzahrádky. V loňském roce odpouštělo i tři měsíce nájemného,“ upřesnila Jana Doležalová z oddělení mediální komunikace města Olomouc.

Dopady pandemie na dlužníky se zatím projevily pouze mírně. „Ve výsledku to není tak dramatické, jak jsme očekávali. Samozřejmě pro některé menší podniky je nynější situace i likvidační a končí v insolvenci,“ řekl Švamberk.

Vyšší nárůst počtu dlužníků teprve očekává. „Více se problém projeví až covid podnikatelé po létě nebo po volbách,“ předpověděl Hůle.

Trend se tak zatím nepotvrdil ani ve zvýšeném počtu exekucí či insolvencí. „Bude to delší proces, největší nárůst nastane až v příštím roce,“ nastínila ředitelka společnosti InsolCentrum Jarmila Veselá.