iDNES.cz

Zchátralý zimák je největší ostudou Olomouce, město rozhodne co s ním dál

  5:28
Zimní stadion „drtivě zvítězil“ v internetové anketě MF DNES o největší ostudu Olomouce. Je nechvalně proslulý mezi místními i turisty. Do stánku olomouckých hokejistů se netěší ani extraligoví soupeři. Vzezření, technické možnosti i kapacita stadionu jsou už dlouho značně nevyhovující.

Zvenku oprýskané plechy, vevnitř například chybějící LED kostka, dnes už tradiční výbava jakéhokoliv jiného extraligového stánku. O termoregulaci ani nemluvě.

„Vždy tu byla zima jako prase,“ svěřil se po přestupu do Olomouce útočník Jakub Orsava.

Že je stadion přezdívaný Plechárna ostudou Olomouce, se shodli i čtenáři MF DNES. V projektu Ostudná místa Olomouce zvolili v hlasování na portálu iDNES.cz zimní stadion nejostudnějším místem krajského města.

V konkurenci dalších míst zvítězil stadion na plné čáře. V anketě, které se zúčastnilo 1 200 hlasujících, dostal přes 65 procent všech hlasů.

„Ten zimák je opravdu ostuda. Ve srovnání s fotbalovým Androvým stadionem je to hrůza a děs,“ napsal v komentáři jeden ze čtenářů Marek Sosnovský.

Udržet Plechárnu v provozu stojí desítky milionů

Údržba Plechárny přitom podle radnice spolykala značné peníze. „Zimní stadion opravujeme kontinuálně, v posledních letech jsme do něj investovali desítky milionů do nové střechy, osvětlení či mantinelů,“ sdělil náměstek primátora Olomouce Miroslav Tichý (ANO).

„Tyto opravy si vynutil jak zoufalý stav budovy, tak měnící se požadavky hokejového svazu na pořádání extraligových utkání,“ připomněl.

Vedení města si uvědomuje nevyhovující stav stadionu. Vždyť olomoucký hokej dokonce přišel o statut akademie, neboť nemá žádnou druhou ledovou plochu. A i proto například univerzitní hokejový tým Univerzity Palackého jezdí své „domácí“ zápasy hrát do Uničova.

„Absence druhé ledové plochy ve městě a chybějící prostory kvalitní víceúčelové haly pro konání větších sportovních a kulturních akcí, za kterými tak musejí obyvatelé Olomouce dojíždět do jiných měst či krajů, je klíčová,“ ví Tichý.

„Jako velký problém vidím i parkování při zápasech a s tím spojenou dopravu kolem haly,“ poukázal zase fanoušek olomouckých hokejistů Jan Navrátil.

Město vybírá mezi třemi variantami

Výsledky hlasování

na iDNES.cz o největší ostudu Olomouce

  1. Olomoucký zimák – 787 hlasů (65 %)
  2. Stará tržnice a bývalé autobusové nádraží – 292 hlasů (24 %)
  3. Prostor před hlavním nádražím – 112 hlasů (9 %)
  4. Přístřešky bezdomovců u Hradiska – 23 hlasů (2 %) Celkem čtenáři udělili 1 214 hlasů.

I proto si radnice v lednu u společnosti BeePartner objednala analýzu, jak v následujících třech dekádách řešit problematiku stadionu. „Analýza byla radě města představena na začátku května,“ potvrdila mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Podle Miroslava Tichého analýza porovnává tři možnosti. Jednou je zásadní rekonstrukce stávajícího zimního stadionu a výstavba nové, menší haly, kterou by zainvestovalo město.

Další variantou je výstavba nové multifunkční haly se dvěma ledovými plochami, jejímž investorem by byla společnost Nová Velkomoravská, a menší haly, kterou by nechalo zhotovit město.

Třetí zvažovanou možností je výstavba dvou nových hal, z nichž by jedna byla multifunkční. Opět za peníze města.

„Uvedené varianty jsou posuzovány z hlediska nákladové efektivnosti a výhod a nevýhod spojených s jejich realizací a provozem. Tedy například vlastnictví vybudované infrastruktury, organizační zajištění provozu či dopravní dostupnost,“ shrnul Tichý.

Rozhodnutí padne v červnu

Rada města už má analýzu k dispozici. „S ohledem na složitou problematiku a možné závazky města bude finální rozhodnutí v kompetenci zastupitelstva. Výsledkem bude pokyn, kterou z variant připravíme k realizaci,“ sdělil Tichý. Rozhodnout by měli zastupitelé 5. června.

Vybraná varianta zajistí kvalitní zázemí pro extraligu i mládež. Město si také slibuje rozšíření nabídky navazujících služeb a využití prostor pro konání sportovních a společenských akcí většího rozsahu.

„Místo opravy bych byl pro nový stadion, respektive multifunkční halu, kde by mohly být koncerty a nejrůznější vystoupení,“ přeje si Jan Navrátil.

Jaké přání či ideál má samotný klub, odmítli jeho zástupci komentovat. Na opakované dotazy redakce i přes urgenci neodpověděli.

Na magistrátu chtějí hlavně jednat rychle. „Situace vyžaduje buď zcela zásadní rekonstrukci stávajícího stadionu, nebo úplně nový stadion na jiném místě. Doufám, že zastupitelstvo města o jedné z variant rozhodne a budeme se moci posunout dále,“ přeje si Tichý.

Fanoušci jsou ale spíše nedůvěřiví. Podobné sliby slyšeli již několikrát. „Každé zastupitelstvo jen slibuje, ale kde nic, tu nic,“ postěžoval si na iDNES.cz Zbyněk Brázdil.

zpět na článek