Zmíněnou analýzu vypracovala firma BeePartners a porovnávala nejvýhodnější způsoby, jak naložit s chátrajícím zimním stadionem, jenž je dlouhodobě nevyhovující.
Například v nedávné anketě iDNES.cz o největší ostudu města se umístil s velkým odstupem na prvním místě, před dvěma lety ho zase ve velkém průzkumu MF DNES zvolila za nejhorší v extralize hned polovina hokejistů nejvyšší soutěže.
V úvahu připadala varianta kompletní rekonstrukce plecharény, jak místní stadionu přezdívají, výstavba nové multifunkční haly společností Redstone u Velkomoravské ulice nebo vybudování takovéto haly pod taktovkou města.
Podle odborného konzultanta BeePartners Daniela Lanáka se nejvýhodněji pro město jeví spolupráce s firmou Redstone, která ve Velkomoravské ulici vlastní pozemky, na nichž by mohla nová multifunkční hala vyrůst.
„Celková cena by se pohybovala kolem 1,2 až 1,3 miliardy, přičemž jsme brali v potaz i rostoucí inflaci, dvě procenta za rok,“ vysvětloval Lanák.
„Multifunkční hala by disponovala dvěma ledovými plochami. Jedna by se využívala na sto procent, druhá řekněme na dvacet, tak aby mohla hala sloužit i jiným věcem,“ uvedl vedoucí odboru strategie a řízení Zdeněk Bogoč.
Klub přišel o status mládežnické akademie
Zároveň vedle současné plecharény vyroste nová, menší ledová plocha, jež by měla sloužit veřejnosti i mládežnickým týmům.
„Velmi ji potřebujeme, protože kvůli absenci druhé ledové plochy jsme přišli o status akademie. Je tak možné, že by do budoucna hokej nejvyšší mládežnické úrovně v Olomouci skončil,“ varoval generální manažer HC Olomouc Erik Fürst.
Město se podle náměstka primátora Miloslava Tichého (ANO) bude v období do říjnového zastupitelstva zaobírat její přípravou. „Menší kluziště je totiž tak či onak součástí každé varianty,“ shrnul.
Rada města před pár týdny těsně rozhodla o podpoře výstavby nové haly ve Velkomoravské. Opozice i finanční výbor města kritizovaly, že se se stanoviskem města i analýzou setkaly teprve nedávno.
„Závěry jsme viděli sotva před čtrnácti dny, přičemž samotná analýza má několik příloh,“ sdělil zastupitel Martin Major (SPOLU).
Developer: Po říjnu už nabídku negarantujeme
Zastupitelstvo ovšem muselo o návrhu hlasovat, neboť společnosti Redstone již před rokem slíbilo verdikt do letošního jara.
„Po vzájemné dohodě jsme termín posunuli až na červnové zastupitelstvo,“ sdělil primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO) a zopakoval, že zastupitelé nehlasovali o konkrétních smlouvách, ale pouze o tom, kterou variantu začne město připravovat.
Zastupitelé si však na konečný verdikt rozhodli vzít delší dobu. Developer v reakci na to upozornil, že na rozhodnutí města nemůže čekat věčně.
„V říjnu bude naše nabídka stále platná, ale pokud by se ani tehdy zastupitelstvo nerozhodlo, nedovedu další aktuálnost nabídky garantovat,“ prohlásil zakladatel společnosti Redstone, developer Richard Morávek.
„Naše nabídka není motivována ekonomicky, ale patriotismem k městu. Situace ohledně zimního stadionu je složitá, táhne se již dlouho. Už když jsme získali území na Velkomoravské, věděli jsme, že je to vhodná lokalita pro rozvoj tohoto záměru. Je jasné, že se projekt bude muset spolufinancovat nejrůznějšími způsoby, protože každý ví, že sám o sobě nemůže být ziskový,“ dodal.
V případě, že se zastupitelstvo v říjnu rozhodne pro zmíněnou variantu, budou se teprve připravovat smlouvy.
„Investiční dotace navíc podléhá notifikaci Evropské komise,“ uzavřel vedoucí odboru strategie a řízení Zdeněk Bogoč.