iDNES.cz

Excalibur Army ze Šternberku bude společně s Turky vyvíjet zbraňové systémy

  14:00
Zbrojařská společnost Excalibur Army ze Šternberku na Olomoucku bude spolupracovat s tureckým protějškem Radou pro vědecký a technologický výzkum Výzkumného a vývojového institutu Türkiye Defence Industries, zkráceně TÜBİTAK SAGE, na vývoji a výrobě pozemních zbraňových systémů.

Podpis memoranda o spolupráci na vývoji a výrobě pozemních zbraňových systémů mezi šternberskou a tureckou firmou. | foto: Excalibur Army

Memorandum uzavřely obě společnosti na veletrhu IDET 2023 v Brně. „Partnerství Excalibur Army a TÜBİTAK SAGE se bude zpočátku týkat především pozemních raketových systémů za použití řízených střel Kuzgun, které turecký státní institut vyrábí,“ sdělil mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek.

Memorandum podle něj představuje základ pro možný vývoj společných zbraňových systémů pro zákazníky z dalších zemí i pro samostatné projekty české a turecké strany.

„Excalibur Army by tak mohla vyvíjet bojové systémy využívající řízené střely Kuzgun a TÜBİTAK SAGE by díky spolupráci mohla mít k dispozici vozidlové platformy z produkce šternberské firmy,“ nastínil Čírtek.

„Podpis memoranda velmi vítáme, protože spolupráce s TÜBİTAK SAGE přinese rozšíření našeho portfolia i do oblasti raketových systémů s řízenými střelami a inteligentními zbraněmi,“ vyzdvihl jednatel společnosti Excalibur Army Jaroslav Skála.

Turecké rakety se vhodně doplňují s českými vozidly

„Raketové systémy mohou vhodně doplnit naši nabídku dělostřeleckých systémů a upevnit naši pozici předního českého výrobce pozemní bojové techniky. Zároveň můžeme tureckému partnerovi poskytnout vozidla s vysokými standardy v oblasti výkonů, jízdních vlastností i balistické a protiminové ochrany,“ popsal.

Tunca Selbes, manažer obchodního rozvoje a marketingu institutu TÜBİTAK SAGE, při podpisu memoranda uvedl: „Jsme velmi hrdí na to, že jsme navázali spojení s Excalibur Army.“

Turecké řízené střely Kuzgun patří ke světové špičce a v kombinaci s vozidlovými platformami od Excalibur Army mohou podle Selbese tvořit velmi účinné zbraňové systémy. „Doufáme, že memorandum je začátkem široké spolupráce s Excalibur Army i dalšími českými společnostmi,“ přeje si Selbes.

Společnost Excalibur Army patřící do holdingu Czechoslovak Group, je českým výrobcem a prodejcem těžkých vojenských vozidel, náhradních dílů, zbraní, munice a dalšího vojenského vybavení.

Rada pro vědecký a technologický výzkum Türkiye Defence Industries Research and Development Institute spadá pod turecké ministerstvo průmyslu a technologií. Má na starosti programy určené pro turecké ozbrojené síly a obranný průmysl.

zpět na článek