iDNES.cz

Kávu nabídnou turistům mentálně postižení a matky z azylových domů

Ze zchátralé památky se stalo útočiště pro postižené i ženy v problémech. Ubytovna, v níž často zasahovali policisté. Zámek Třemešek v Dolních Studénkách na Šumpersku neměl donedávna moc dobrou pověst. Zchátralá budova se ale díky obci a evropským penězům změnila k nepoznání.

Zámek Třemešek se po rekonstrukci proměnil v sociální centrum. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Nově zrekonstruované prostory budou sloužit jako komunitní a rodinné centrum, chráněné i sociální bydlení či sociální kavárna. V objektu jsou i byty pro seniory.

„Když před lety zchátralý zámek navštívili potomci posledních předválečných majitelů, Mautnerů,  zastyděl jsem se, jak naše společnost mohla dopustit takovou devastaci tohoto historického skvostu,“ uvedl starosta Dolních Studének Radim Sršeň.

Malou  Hansi Mautnerovou  vsadil její otec do  posledního Wintonova  vlaku do Anglie, a zachránil jí tak holý život před nacisty. Čtyřiadevadesátiletá žena nemohla na slavnostní otevření kvůli pokročilému věku přijet. 

„Jsem i kvůli Mautnerovým rád, že zámek stojí znovu v plné kráse,“ uvedl starosta Dolních Studének Radim Sršeň. Na slavnost otevření zrekonstruovaného zámku dorazila za rodinu vnučka Mautnerových Petra Svátková. „Babička sice nemohla kvůli pokročilému věku přijet, ale má velkou radost, že se zámek podařilo opravit a vdechnout mu život,“ řekla.

V majetku obce je teprve od roku 2009, kdy na Studénky převedl budovu zámku Olomoucký kraj. Radnice tam chtěla vybudovat sociální zařízení užitečné pro co nejvíc lidí. Podařilo se to až nyní.

Zámek povstal z popela

Původně na místě stávala tvrz patřící rodu Tunklů a pánům z Lipé. Renesanční zámek Třemešek nechal postavit koncem 16. století Jan Bukůvka z Bukůvky. Později zámek vlastnili Žerotínové. V 19. století nechal podnikatelský rod Terschů objekt přestavět v empírovém slohu.  Posledními majiteli před válkou byl  rakouský právnický rod Mautnerů. Po roce 1945 sloužil jako internát pro učně Severomoravských dřevařských závodů. Naposledy tam byla nechvalně známá ubytovna. Od roku 1958 patří mezi nemovité národní kulturní památky České republiky.  Když před třemi lety měla začít rekonstrukce, zachvátil budovu rozsáhlý požár, který ji značně poškodil. Do současné doby bylo na zámku a v jeho přilehlém okolí investováno asi 70 milionů korun, z toho padesát pokryly evropské dotace.

Chráněné byty, sociální kavárnička

Pět chráněných bytů má na zámku šumperské Centrum sociálních služeb Pomněnka. 

„Projekt se nám od počátku velmi zamlouval, takže jsme se rádi připojili. Budou zde žít naši mentálně postižení klienti, kteří také najdou práci ve zdejší kavárničce,“ sdělila ředitelka centra Naděžda Strakošová Vykydalová.

Své aktivity má v objektu i největší šumperský poskytovatel sociálních služeb, městská společnost Pontis. 

„Budeme zde provozovat pět sociálních bytů. Jde o návazný projekt na azylové bydlení pro matky s dětmi. Když se ukáže, že jsou připravené posunout se dál, tak budou bydlet tady. Po dvou až třech letech by se mohly dostat do běžného života,“ vysvětlil ředitel Pontisu Miroslav Adámek.

Přízemí již zabydlely akční maminky z úspěšného mateřského centra Vikýrek. V zámku bude mít sídlo i kancelář, která bude poskytovat odborné sociální poradenství pro Dolní Studénky a dalších patnáct obcí regionu, a bude tam i půjčovna kompenzačních pomůcek pro seniory. 

Na využití polyfunkčního komunitního centra se těší také studénské spolky a škola.

Sen o propojení generací

„Chtěli jsme propojit různé generace, zdravotně či jinak znevýhodněné lidi, protože to je správná cesta. Jsem rád, že se nám to podařilo, a doufám, že se tady bude všem dobře žít. Můj sen je, aby v našem komunitním centru babičky hlídaly děti,“ svěřil se starosta Sršeň.

Zámek se otevře také turistům. Bude jim nabízet i občerstvení v sociální kavárně. Ta nabídne práci jak mentálně postiženým klientům Pomněnky, tak ženám z azylového domu.

Zřizovatelem kavárny je firma Dobroty z venkova. „Myslím, že to je dobré místo, protože přes Třemešek projíždí spousta cyklistů, takže od jara do podzimu tu bude práce dost,“ věří jednatelka Dobrot z venkova Naděžda Řeháková.

zpět na článek