Spor roky blokuje průmyslovou zónu, pozemky dnes mají desetinásobnou hodnotu

  4:56
Má průmyslovou zónu čítající dvacet hektarů, už více než dekádu ji ale Zábřeh na Šumpersku nemůže nijak využít. Část pozemků totiž v roce 2010 prodal firmě Wanemi a další část je na ně navázána v rámci plánů na stavbu papírny. Její vznik ovšem před lety nové vedení radnice odmítlo a od té doby se táhnou soudy. O zónu přitom projevilo zájem už několik investorů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

„Naší motivací je, aby tyto pozemky byly k dispozici, protože ve městě je strategicky významná rozvojová plocha, která je v České republice ojedinělá. Uvědomujeme si, že může přijít šance na zajímavý projekt s vysokou přidanou hodnotou, jež se další desítky let nemusí opakovat,“ shrnul starosta Zábřehu František John.

Podle něj se na radnici v posledních letech obrátilo už několik investorů, které zóna zajímala.

„My teď ale můžeme pouze zprostředkovat kontakt se společností Wanemi, jež je tím subjektem, který rozhodne o další budoucnosti. V podstatě by muselo dojít k jakési trojdohodě mezi investorem, Wanemi a městem,“ nastínil John.

Ten si však uvědomuje, že mezi městem a Wanemi panuje i kvůli vzájemným žalobám dlouhodobě napjatý vztah. Firma usiluje o formality potřebné k zahájení stavby papírny, radnice naopak dělá vše pro to, aby se projekt neuskutečnil.

Kontroverze kolem prodeje pozemku

Prodej pozemku v průmyslové zóně provázely v roce 2010 velmi nestandardní okolnosti, kvůli kterým ho nakonec musely řešit soudy. Wanemi totiž zaplatila jeden po lhůtě, v níž tak měla podle usnesení zastupitelstva učinit. Tehdejší starosta Zdeněk Kolář proto odmítl smlouvu podepsat.

Později to ale v době jeho nepřítomnosti udělal místostarosta Lubomír Sommer a to v období po komunálních volbách den před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva, v němž už měli převahu odpůrci stavby papírny.

Ti pak u soudu napadli také stanovenou cenu, která měla být podle posudku zhruba o třetinu nižší než cena obvyklá, takže město mělo přijít o zhruba šest milionů korun.

Okresní soud v Šumperku smlouvu prohlásil za neplatnou, odvolací krajský soud v Olomouci byl však opačného názoru. Zábřeh se poté obrátil na Nejvyšší i Ústavní soud, ale neuspěl. Zastání nakonec nenašel ani u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

„Otázkou je, jak dál. Jde o to, dohodnout se a pozemky odblokovat pro jiného investora,“ dodal John.

Podobných zón je v Česku málo

Wanemi před lety zaplatilo za pozemky zhruba jedenáct milionů korun. Peníze jsou dodnes blokovány na speciálním účtu, jenž je neúročený, takže zde ztrácí na hodnotě. Na druhou stranu mají pozemky nyní více než desetinásobnou hodnotu. Firma je teď ale nechce prodat ani za částku přesahující sto milionů.

„Do příprav stavby papírny jsme vložili už 145 milionů a pořád platí, že chceme náš projekt uskutečnit,“ sdělil jednatel Wanemi Aleš Žák.

Město v průmyslové zóně nemůže využít ani zbývajících deset hektarů, jež jsou na pozemek Wanemi navázány a s plány na papírnu úzce souvisí. Pro firmu jsou klíčové při žádosti o stavební povolení, radnice je však odmítá vydat. Celkem má v dnešních cenách zóna hodnotu zhruba čtvrt miliardy korun.

„My si uvědomujeme, že jde o jedinečnou rozvojovou plochu. Není ale naše chyba, že v ní stále nic nestojí. Bohužel nám město pořád brání v našem projektu,“ řekl Žák.

Šéf krajské hospodářské komory Bohuslav Švamberk hodnotí zablokování zábřežské průmyslové zóny jako nešťastné.

„Je škoda, aby tak rozsáhlá rozvojová plocha ležela ladem. Pro velké investiční projekty je v Česku málo takových míst. Vidíme, že tato plocha chybí jak podnikatelům, tak městu, které je teď v patové situaci,“ podotkl.

Pokud papírna nevznikne, bude firma chtít stamiliony

Agentura CzechInvest vede lokalitu v databázi podnikatelských nemovitostí, byla tak již několikrát nabídnuta potenciálním zájemcům.

„Vzhledem k nedostatku ploch pro investory věříme, že zóna najde v brzké době uplatnění pro projekt s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl mluvčí CzechInvestu David Hořínek.

Wanemi chce v Zábřehu postavit papírenský závod na výrobu vlnité lepenky pro obaly ze sběrového papíru za přibližně sedm miliard korun. Roční produkce má dosahovat 250 tisíc tun, závod by přinesl přibližně 300 pracovních míst.

Stavbu papírny odsouhlasili zábřežští zastupitelé v roce 2006, po změně vedení radnice po volbách o čtyři roky později se však postoj města zcela otočil. Nová politická reprezentace reagovala mimo jiné na obavy místních ze zhoršení životního prostředí, které lidé vyjádřili v referendu.

Firma tvrdí, že projekt nevzdává ani po osmnácti letech, neboť má zájemce, jenž je schopen investovat potřebné miliardy. Zatím ho však nepředstavila. Pokud se stavba neuskuteční, bude Wanemi podle Žáka požadovat po městě odškodné za zmařenou investici v řádu stamilionů.