iDNES.cz

Galerie Art Rubikon vystavuje Šetlíkovy unikátní portréty

  16:24
Výstavou nazvanou Rodinný a dětský portrét připomíná nyní olomoucká galerie Art Rubikon portrétní tvorbu slavného českého fotografa Jadrana Šetlíka. Portrétní fotografie je zřejmě nejznámější. Portrétní fotografie je zřejmě nejznámější oblastí působení umělce

V galerii Art Rubikon je k vidění výstava jedinečných portrétních fotografií Jadrana Šetlíka nazvaná Rodinný a dětský portrét. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Šetlík se kromě portrétní fotografie úspěšně zabýval i reportážní fotografií, focením architektury nebo módy, reklamními snímky i volnou tvorbou.

Slavný umělecký prostřednictvím vlastní technologie zachycuje na malířské plátno portréty slavných osobností, ale také portréty dětí a rodiny.

„Tvorba Jadrana Šetlíka se pyšní svou vlastní ruční technologií, která neprochází digitalizací a jeho autorský styl nelze zaměnit s tvorbou jiného fotografa,“ sdělila galeristka Bronislava Paučková. Umělec přenáší snímky na plátno a vytváří tak jedinečné fotografické obrazy.

Jadran Šetlík se narodil v roce 1952 v Itálii českému novináři a jeho manželce pocházející ze Slovinska, v pěti letech se přestěhoval s rodiči do Prahy.

Vyfotil i Claudii Cardinalovou

V roce 1965 se stal jeho otec dopisovatelem České tiskové kanceláře v Itálii, takže se tam Šetlík opět na několik let vrátil. Po návratu do Česka vystudoval obor fotografie na Střední průmyslové škole grafické v Praze.

Jeho první vyfotografovanou osobností a zároveň prvním snímkem zveřejněným v tisku byla slavná herečka Claudia Cardinalová, kterou ve čtrnácti letech zcela náhodně potkal v Římě a hned ji vyfotil.

Později se mu podařilo zvěčnit i další světové superhvězdy jako Raquel Welchovou, Anthonyho Quinna nebo Ginu Lollobrigidu.

V Česku portrétoval například Karla Gotta, Václava Havla, Martu Kubišovou a řadu dalších českých a slovenských osobností. Už desítky let patří mezi tuzemskou i evropskou špičku portrétních fotografů. Výstavu je možné zhlédnout do 26. listopadu.

zpět na článek