Výstavu květin Flora Olomouc letos nahradí troje venkovní zahradnické trhy

  15:06
Tradiční jarní výstava květin Flora Olomouc se ani letos kvůli pandemii koronaviru neuskuteční. Olomoucké výstaviště místo toho zájemcům nabídne troje víkendové zahradnické trhy v dubnu a květnu.

ilustrační snímek | foto: Stanislav HeloňaMAFRA

Vstup na zahradnické trhy bude zdarma, zahrádkáři tak o možnost nakoupit si květiny, semena, okrasné rostliny, školkařské výpěstky nebo zahradnické pomůcky od českých pěstitelů nepřijdou.

„Jarní Flora se letos měla konat koncem dubna, ale vzhledem k vývoji pandemie koronaviru jsme nuceni výstavu zrušit. Situace se nevyvíjí dobře, počet nakažených lidí neklesá a výrazné rozvolňování přísných opatření se zatím nechystá. Netušíme tedy, kdy budeme moci pořádat velké akce typu Flora,“ vysvětlila ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.

Součástí jarní Flory bývají také populární venkovní zahradnické trhy, o které naštěstí návštěvníci nepřijdou. 

„Klasická jarní výstava se sice konat nebude, ale protože nechceme návštěvníky připravit o možnost nakoupit vše potřebné pro své zahrádky či balkóny, rozhodli jsme se uspořádat alespoň víkendové Zahradnické trhy, na které bude vstup zdarma,“ dodala manažerka projektu Zuzana Chalupová. 

Zahradnické trhy nabídnout široký sortiment květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků a zahradnických pomůcek a potřeb. „Návštěvníci se mohou těšit třeba na petúnie, lobelky, muškáty, verbeny, trvalky i skalničky. Na své si přijdou i milovníci bylinek. Na prodej budou i ovocné stromky a keře,“ podotkla Chalupová.

Zahradnické trhy se budou konat ve třech termínech v okolí pavilonu A ve Smetanových sadech. Trhy proběhnou v dubnu a dvakrát v květnu.

„Květnové termíny jsme volili tak, aby již bylo po ‚zmrzlých‘ a návštěvníci se nemuseli obávat vysadit si nové rostliny na zahradu či balkón,“ vysvětlila Chalupová. První Zahradnické trhy budou 24. a 25.dubna, další 15. a 16. května a 22. a 23. května.

Poprvé za šedesát let existence se jarní etapa květinové výstavy Flora Olomouc neuskutečnila loni. Předtím výstavu každoročně navštěvovaly desítky tisíc lidí. 

Autor: