Nevyjdeme s penězi a musíme nakupovat v Polsku, stěžovali si lidé Fialovi v Jeseníku

  8:12,  aktualizováno  17:50
Dopravní obslužnost ze severu regionu do Olomouckého a Moravskoslezského kraje, vzdělávání, exekuce i další témata probírala vláda na výjezdním zasedání v Jeseníku. „Chceme řešit konkrétní problémy konkrétních lidí v regionech,“ uvedl premiér Petr Fiala. Ten navštívil místní lázně i stavbu obchvatu Bludova, promluvil i s demonstranty před jesenickou radnicí.

Výjezdní zasedání vlády, které ve středu ministry a premiéra zavedly na Jesenicko, chce Petr Fiala opakovat třikrát, čtyřikrát do roka. Vedle znevýhodněných krajů vnímá i odloučená místa.

„Moje dnešní dopolední návštěvy se týkaly dvou základních věcí: dopravy a cestovního ruchu. Postupně budovaná D35 je naprosto zásadní, kontrolní den byl velmi pozitivní, byl jsem všemi aktéry ujištěn, že se podaří dodržet všechny termíny, možná i zkrátit,“ uvedl premiér na tiskové konferenci. Na ní zmínil, že navštívil i Horské lázně Karlova Studánka.

„Dobrá zpráva je, že i tato oblast se po covidu nadechuje, těší se vyššímu počtu návštěvníků,“ dodal premiér.

Ministři se ve odpoledne setkali v budově Městského úřadu Jeseník, kde měli schůzku se zástupci Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Jesenická radnice doufá, že z ministerstva pro místní rozvoj by mohla přijít například podpora družstevního bydlení, kterým se nyní město zabývá.

„Ve zdravotnictví nás trápí třeba lékaři v důchodovém věku, za které není náhrada. Nebo pomoc se záchrannou službou v obcích mezi Polskem a Českou republikou. Za výjezdní zasedání jsem ráda. Japonské přísloví říká, že lepší jedenkrát vidět než stokrát slyšet,“ řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

„Věřím, že osobní zkušenost je nepřenositelná a že to pro Jeseník, ale i ostatní hospodářsky a sociálně ohrožená území, přinese nějaké úspěchy. Klidně si nás mohou vzít jako pilotní projekt,“ dodala Blišťanová s tím, že takových regionů je v ČR několik desítek. Jesenicko podle ní každým rokem přichází o stovky lidí, ti odchází do vnitrozemí nebo za hranice a pak už se nevrací zpět.

Šlachta v Jeseníku

Před jesenickou radnicí čekal na premiéra Petra Fialu hlouček demonstrantů. „Drží transparenty s nápisy Demisi, Pryč s vládou národní katastrofy,“ uvedl redaktor MF DNES z místa. Demonstranti také ukazovali pozvánky na demonstraci, která je ohlášená na 16. Dubna na Václavské náměstí v Praze.

Před jesenickou radnicí čeká na premiéra Petra Fialu hlouček demonstrantů.

Nespokojení lidé premiérovi vyčítali, že musejí vyžít s patnácti tisíci korunami měsíčně nebo mají invalidní důchod, ale vláda jim nepřidá. Zmínili také důchody nebo výši DPH.

Předseda vlády se s nimi na chvíli zastavil. „Proč mají v Polsku levnější potraviny a proč čeští lidé jezdí tam? To je vám jedno, že nakupujeme potraviny v Polsku?“ chtěl vědět muž, který Fialu oslovil.

„Není nám to jedno. Na druhé straně, těch problémů, kterým jsme čelili, tu bylo plno, od cen energií přes ceny pohonných hmot. Podívejte se, co jste poslouchali loni, jak budou stát pohonné hmoty 70 korun a kolik budou stát energie,“ reagoval Fiala.

„Naší vládě se to podařilo všechno snížit. Pokud jde o potraviny, ceny neurčuje vláda. Ale děláme opatření, aby nikdo nemohl využívat různých problémů v dodavatelských řetězcích, aby se ceny potravin dostaly zpátky do normálních rozměrů,“ dodal premiér.

Do Jeseníku odpoledne dorazil i předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. Důvodem bylo výjezdní zasedání vlády mimo Prahu. „Nechci protestovat před prázdným barákem, aby pak vláda mohla tvrdit, že nic neví, neslyší a že ji všichni podporují. Nepodporují!“ uvedl.

Pryč s vládou, žádali odpůrci pozdějších důchodů. Pískali ale i na Babiše

Na malém shromáždění mluvil Šlachta například o cenách energií. „Jestliže máme zisky ČEZu, které jsou osmdesát miliard, plus dvacet miliard zdanění státu, tak zisk není státu. To jsou peníze našich lidí ze zvednutých energií. Vraťte jim je,“ řekl Šlachta.

„Bez EET je to lepší“

Premiér Fiala navštívil v Jeseníku také květinářství poblíž náměstí, které provozuje Simona Bělíčková. Založila jej její matka před třiceti lety, od té doby funguje nepřetržitě.

„Vždy navštěvuji různé profese, živnostníky a bavím se s nimi o tom, co potřebují, co jim překáží v podnikání ze strany státu. Tady vidíme příklad úspěšného podniku,“ vysvětlil premiér.

Podnikatelku návštěva potěšila. Premiérovi řekla, že uvítala zrušení EET. „Jestli je návštěva premiéra reklama? Když člověk udělá svou práci, je to reklama sama o sobě. Opravdu tomu věnuji dost času. Doufám, že návštěva vlády Jesenicku pomůže. Lidé tady mají nižší platy oproti velkoměstům,“ řekla Simona Bělíčková.

Ministryně obrany Jana Černochová se zase v přerovské Meoptě seznámila s tamními unikátními patenty. Firma pro Armádu České republiky dodává třeba zaměřovač či vybavení pro útočné pušky.

„Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak důležité je mít na svém území výrobce vojenské techniky a mít s nimi dobré vztahy,“ sdělila Černochová.

Nové vlaky ze Šumperku

Šumperský závod Pars je klíčový podnik, který se zabývá modernizacemi a rekonstrukcemi vlaků. Ministr dopravy Martin Kupka se při návštěvě závodu seznámil s výrobou, ale také s projektem, který posune Pars k výrobě nových vozidel.

„To, že se Pars posune technologicky výrazně kupředu, je přesně to, co je pro naše firmy v oblasti dopravy nesmírně důležité,“ vyzdvihl ministr.

Do Šumperku se vrací výroba vlaků, Škoda Group hledá nové zaměstnance

Kupka upozornil, že nejpodstatnější úloha státu v železniční dopravě je zajistit stabilitu Českých drah. „Je to jeden z klíčových zákazníků a je důležité, aby objednával nová vozidla, stejně jako další dopravci, abychom se byli schopni v kvalitě dopravy posouvat a nové vozy si mohli objednávat i další dopravci,“ řekl.

„Vždy, když se zkvalitní systém dopravy, zavedou se nová vozidla, tak to přivede nové cestující do vlaků,“ zdůraznil Kupka.

Stát podle něho může pomoci i v oblasti školství. „Bez nových lidí se do budoucna tento závod neobejde. Ta spolupráce firmy, kraje jako zřizovatele a státu je klíčová, a to je jedna z věcí, kde se potkává veřejná správa a privátní sektor. Tam můžeme pomoci.“

Policejní manévry

Ministr vnitra Vít Rakušan se v Jeseníku dopoledne zastavil kromě hasičské stanice také na dopravně bezpečnostní akci policie, kterou na parkovišti u hasičské stanice dělala ve spolupráci s polskými kolegy. Na místě ho přivítal ředitel krajské policie Tomáš Landsfeld. Policisté kontrolovali náklad a vážili nákladní auta.

Ministr dopravy Martin Kupka při návštěvě výstavby obchvatu Bludova vyzdvihl jeho význam pro region a zrychlení dopravy v regionu a její vyvedení z obcí.

„Stavba tahu silnice I/44 Mohelnice – Šumperk souvisí s budováním dálničního tahu D35 v úseku Hradec Králové – Mohelnice, která spolu s dálnicí D11 představuje alternativní severní trasu spojující Čechy s Moravou,“ sdělil ministr.

„V okresech Bruntál, Jeseník a Šumperk letos stát investuje do dopravní infrastruktury 3,2 miliardy korun, dalších 21,5 miliardy korun pak do konce roku 2030,“ uvedl Fiala po výjezdním zasedání, kterého se účastnili i místní politici. Zmínil i investice do železnice, například nedávné dokončení elektrizace tratě Šumperk - Libina.

Fiala: Jen přidat na platy nestačí, univerzity to mají s miliardami umět

Kupka dále zdůraznil, že silnice I/44 rovněž tvoří na trase Mohelnice – Zábřeh na Moravě – Šumperk – Jeseník – Mikulovice – Polsko důležitou komunikační osu celého regionu ve směru jih – sever.

„Je prakticky jedinou vhodnou komunikací, umožňující spojení bývalých okresních měst Šumperka a Jeseníku s krajským městem Olomoucí. Silnice I/44 umožňuje navíc přístup do rekreačně významné centrální oblasti Jeseníků,“ shrnul.

Obchvat si kvůli mimořádným nákladům na mostní konstrukce vyžádá náklady ve výši přes 2,3 miliardy korun. Nyní je dokončena jeho dílčí část, která je už v provozu. Kompletně bude dokončen v roce 2024.

Tunel pod Červenohorským sedlem

Hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN) ve středu oznámil, že se Olomoucký kraj vrací k ambicioznímu záměru postavit tunel pod Červenohorským sedlem na pomezí Jesenicka a Šumperska, který by zajistil bezpečné a rychlé dopravní spojení odlehlého horského okresu

„Hejtmanství si nechalo zpracovat studii, zda je tento mnohamiliardový projekt technicky proveditelný a za jakou cenu,“ řekl hejtman Suchánek, který preferuje variantu železničního tunelu před dopravním propojením umožňujícím i průjezd automobilů. Také o tomto záměru bude odpoledne hejtman hovořit se zástupci vlády.

Také podle Kupky diskuze směřuje ke stavbě železničního tunelu pod Červenohorským sedlem. „Na naší straně bude, abychom prověřili možnost něco takového vybudovat,“ uvedl Kupka, podle kterého je pro rozvoj Jesenicka důležité kvalitní dopravní spojení tohoto horského okresu se zbytkem kraje a republiky.

Autoři: , , ,