Výbuch poškodil střechy jedenácti domů, hasiči je do noci zakrývali před deštěm

  9:36,  aktualizováno  15:52
Včerejší výbuch v Otinovsi si kromě jedné oběti vyžádal také rozsáhlé materiální škody. Poškozeno bylo jedenáct domů. Přišly o střechy či krytinu, tlaková vlna vytloukla okna. Prioritním úkolem bylo alespoň provizorní zakrytí střech, kterého se zhostili hasiči.

Hasiči pracovali do včerejší noci na provizorním zakrývání střech zničených výbuchem v Otinovsi. | foto: HZS Olomouckého kraje

Výbuch nastal v objektu se zábavní a pyrotechnikou, proto po uhašení požáru zasahovali vedle hasičů také pyrotechnici Policie České republiky.

„Situace si vyžadovala maximální bezpečností opatření a dodržení bezpečných vzdáleností. Po skončení těchto opatření hasiči zahájili opravy, které pokračovaly až do pozdních nočních hodin,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Po skončení hasebních a speciálních lezeckých i kontrolně bezpečnostních činností dorazily dobrovolné jednotky hasičů z širokého okolí.

„Jejich rolí bylo pomoci s provizorními opravami střech, oken a zajištění proti případnému dešti,“ popsal Hošák.

Exploze poškodila jedenáct domů

Exploze poškodila celkem jedenáct rodinných domů a různých objektů. „Jednalo se převážně o poničené střechy, utržené tašky a plechová krytina a rozbitá okna,“ sdělil starosta Otinovsi Petr Kolář.

Starosta vyzdvihl pomoc všech složek integrovaného záchranného systému a rychlou práci hasičů na provizorním zakrytí poničených střech.

„Bylo velmi důležité i pro uklidnění obyvatel, kteří utrpěli škody, že se podařilo všechny domy s poškozenými střechami provizorně zakrýt, aby nevznikly další škody při případném dešti. Hasičům patří velký dík,“ řekl Kolář.

Obec sama má podle něj škody na autobusové zastávce. „Výbuch a následná tlaková vlna poničily polykarbonátové výplně. Žádné další škody na obecní infrastruktuře naštěstí nejsou, takže se můžeme věnovat pomoci občanům,“ sdělil starosta.

Mysleli jsme, že je to granát, říkají o tragickém výbuchu domu lidé z Otinovsi

Dům se zábavní pyrotechnikou vybuchl v obci Otinoves krátce po poledni 21. září. Zahynul při něm majitel objektu, který byl shodou okolností profesionálním hasičem. „Totožnost zemřelého definitivně potvrdí pitva,“ sdělila prostějovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Došlo také k rozsáhlým škodám v řádu milionů korun, které se nyní odstraňují.

Příčinu a okolnosti tragické události policie nadále prověřuje. „Jednou z vyšetřovacích verzí je neopatrná manipulace se zábavní pyrotechnikou. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti,“ sdělila prostějovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Místo exploze bylo do pátečního rána střeženo. „Dnes pokračujeme v podrobnějším ohledání místa požáru a jeho okolí a probíhá dokumentace a zajišťování dalších důkazních materiálů. Šetření potrvá ještě několik dnů,“ doplnila Zajícová.

21. září 2023