Při výbuchu domu zemřel jeho majitel, potvrdila pitva. Vyšetřování potrvá měsíce

  9:54,  aktualizováno  13:26
Obětí čtvrtečního výbuchu rodinného domu v Otinovsi na Prostějovsku je jednačtyřicetiletý majitel domu, potvrdila soudní pitva. Vyšetřování, jehož součástí bude i výslech poškozených a vyčíslení škody, bude trvat několik měsíců, řekla dnes policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Výbuch a požár domu v Otinovsi na Prostějovsku (21. září 2023) | foto: Hasiči Olomouc

Exploze poškodila i několik domů v okolí. Jednou z vyšetřovacích verzí je, že výbuch mohla způsobit neopatrná manipulace s pyrotechnikou. Policie již dříve uvedla, že majitelem domu byl profesionální hasič. Případ tak má obdobné rysy jako exploze v nedalekých Mostkovicích před pěti lety.

„Totožnost zemřelého byla potvrzena, jedná se o jednačtyřicetiletého muže, majitele nemovitosti. Případ je nadále ve fázi prověřování, která potrvá několik měsíců. Následně budou probíhat výslechy poškozených, budeme žádat o znalecké posudky, bude se upřesňovat hmotná škoda a zajišťovat další dokumentace související s případem, která povede k řádnému objasnění celé události,“ uvedla policejní mluvčí.

Krajský ředitel hasičů Karel Kolářík potvrdil, že šlo příslušníka Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, který byl v době události mimo službu. „Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování není možné nic bližšího uvést,“ sdělil.

Případ policie vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Mysleli jsme, že je to granát, říkají o tragickém výbuchu domu lidé z Otinovsi

Výbuch podle informací ČTK nastal na zahradě u domu, kde byla kamenná prodejna s pyrotechnikou. Firma na svých stránkách avizuje dlouholeté zkušenosti s tvorbou ohňostrojů a prodejem pyrotechniky od roku 2002 a také to, že téměř veškerý sortiment si sama testuje.

Následná tlaková vlna po čtvrtečním výbuchu poškodila nejen samotný dům, ale i další desítku objektů v okolí, kterým exploze poškodila okna a střechy. U sousedního domu likvidovali hasiči požár střechy. Na místo se sjelo jedenáct jednotek hasičů z celého okolí.

Podobný případ se stal před pěti lety v 18 kilometrů vzdálených Mostkovicích, exploze tam nastala 22. září roku 2018. Výbuch v domě, v jehož troskách byl nalezen mrtvý třiatřicetiletý majitel domu, profesionální hasič, poškodil tehdy šest desítek budov v okolí.

Tlaková vlna na domech v okruhu několika stovek metrů od epicentra výbuchu poškodila nejen střechy a okna, ale i interiéry.

Výbuch poškodil střechy jedenácti domů, hasiči je do noci zakrývali před deštěm

Případ kriminalisté poté odložili kvůli úmrtí majitele. Za detonací byla zřejmě neodborná manipulace majitele domu s takzvanými složkami pro výrobu zábavní pyrotechniky, zjistila policie. Škoda byla odhadnuta na 20 milionů korun.

Loni v červenci hasiči v Olomouckém kraji zasahovali u exploze domu také v Olšanech u Prostějova. V troskách domu zahynul při výbuchu sedmapadesátiletý muž. Výbuch poničil i sousední dva domy a poškodil další dvě desítky objektů. Škoda přesáhla 12,5 milionu korun. Příčinou byla tehdy úmyslně způsobená exploze plynu.

21. září 2023

Autoři: ,