Kříž na Libavé připomíná zaniklou osadu i pád amerického bombardéru

  6:08
Vojenské lesy a statky (VLS) obnovily velký zelený dřevěný kříž na křižovatce silnic od Velkého Újezdu na Potštát a na Slavkov. Dominantu, která dává místu jméno, zničil zkraje března silný poryv větru. Vojenští lesníci nechali vyhotovit nový kříž, který na křižovatce opět vztyčili.

Vojenské lesy na Libavé obnovily historický kříž připomínající zaniklou osadu i pád amerického bombardéru. | foto: Vojenské lesy a statky

Dřevěný kříž připomíná osadu U Zeleného kříže (německy Beimgrünen Kreuz), která se pod vrcholem nedalekého stejnojmenného vrchu v Oderských vrších na hranici vojenského újezdu Libavá kdysi rozkládala.

„Samotu U zeleného kříže tvořily fořtovna, stojící západně od cesty vedoucí z této křižovatky na Libavou (v místě dnešního altánu), postavená okolo roku 1860 a hájovna stojící na druhé straně cesty,“ připomněl bývalý vedoucí lesní výroby z libavské lesnické divize VLS Jan Jeniš.

Obě patřily pod velkostatek hraběte Althana z Lipníku nad Bečvou. „Do roku 1936 sídlil na fořtovně panský revírník Zdráhala, který se na penzi odstěhoval do Lipníka. Po skončení druhé světové války dožil v Partutovicích,“ nastínil Jeniš.

Fořtovna pak po válce sloužila v podstatě jako noclehárna pro dřevorubce z vesnic na okraji vojenského prostoru, kteří tam pěšky docházívali z Bohuslávek, Dolního Újezda, Skoků a Staměřic vždy v pondělí.

„Přes týden pracovali v lese, spávali v hájovně, kde jim vařila tetinka Čápová ze Skoků a v pátek se vraceli na víkend domů. Tento systém zde fungoval zhruba do začátku šedesátých let minulého století a v tomto období původní Zelený kříž zmizel,“ doplnil Jeniš.

Pytlák zastřelil hajného

Proč má kříž nedaleko pramene Odry zelenou barvu, není zcela jasné. Legenda vypráví, že byl postaven na památku zločinu, při němž pytlák zastřelil místního hajného.

„Jisté však je, že až do roku 1945 nestával tam, kde stojí nyní, nýbrž na druhé potštátské straně silnice u odbočky na Slavkov,“ uvedl Jeniš.

Vedle zaniklé obce se stala také jedna z tragédií druhé světové války. Nedaleko křižovatky U zeleného kříže byl totiž na jejím konci během takzvané krvavé neděle 18. prosince 1944 sestřelen americký bombardér.

„Patřil 767. bombardovací squadroně 461. Podle výpovědi přeživších letců byl letoun napaden stíhačkou Foke-Wulf Fw 190 a začal ve vzduchu hořet. Čtyřem letcům se podařilo vyskočit a byli po dopadu zajati. Letadlo následně rozmetal výbuch a jeho největší část dopadla do prostoru U zeleného kříže,“ odvyprávěl Jan Sotona, tiskový mluvčí VLS.

Nový památník na olomouckém hřbitově připomíná sestřelený bombardér

Kříž byl obnoven z iniciativy vedoucího lesní správy Velký Újezd Jiřího Friedla. Jeho umístění bylo výsledkem dohody vedoucích lesních správ Velký Újezd a Potštát, protože jejich území se v tomto nejvyšším bodě stýkají.

„Zaniklou osadu připomínal až do soboty 4. března, když trouchnivělý kříž podlehl větru. Lesníci se rozhodli jej na úpatí Jeseníků vrátit. Repliku vytvořil z modřínového dřeva Jaromír Machala z nedaleké obce Jílové,“ řekl mluvčí.

„Je třeba poznamenat, že pan Machala odvedl skvělou práci při tvorbě tohoto v podstatě uměleckého díla. A musím zdůraznit, že se tím pádem této význačné křižovatce, významnému orientačnímu bodu v krajině i mapách, ale i dnes především oficiálnímu vstupu do Vojenského újezdu Libavá, dostalo řádného a důstojného symbolu,“ uzavřel Jeniš.

Autor: