Za čachry s dotacemi v muzeu hrozilo trojici 10 let, dohoda to změnila na podmínku

  8:12,  aktualizováno  11:46
Olomoucký krajský soud dnes schválil dohodu o vině a trestu, již evropský žalobce (EPPO) uzavřel s trojicí mužů, kteří podle obžaloby podváděli ve velkých evropských projektech ve Vlastivědném muzeu Olomouc (VMO). Mezi obviněnými je i bývalý dlouholetý ředitel muzea.

Soud schválil dohodu v kauze veřejných zakázek Vlastivědného muzea v Olomouci a potvrdil sankce a podmíněné tresty třem lidem. Mezi obviněnými byl někdejší ředitel Břetislav Holásek, bývalý radní Olomouce Miroslav Petřík a kroměřížský podnikatel Jiří Křeháček.

„Soud dospěl k závěru, že dohoda je zákonná, byť trest je mírný, protože je pod spodní hranicí trestní sazby. Je to ale v kombinaci s peněžitým trestem, se zákazem účastnit se dotačních jednání, náhradou škody. Čili v této kombinaci s ohledem na trestní bezúhonnost obviněných je to zákonný trest. Bez dohody o vině a trestu by při prokázání viny hrozily tresty se spodní hranicí pěti let,“ řekl soudce Eduard Ondráček.

Škodu policisté vyčíslili na třináct a půl milionu korun. Všem původně hrozil trest ve výši až deseti let za mřížemi, uzavřením dohody je však nižší – tři roky s podmínkou na pět let.

Odsouzení musí zaplatit také pokutu – 510 tisíc korun Křeháček, 500 tisíc Holásek a 400 tisíc korun Petřík. Čeká je i desetiletý zákaz činnosti v dotačních podnicích.

Kauza dotačních čachrů v muzeu začala žádostí o úplatek, teď spěje do finále

Ve zkušební době také musí nahradit zbývající škodu, kterou způsobili. Obvinění už totiž vrátili částku ve výši 4,6 milionu korun.

„Jednalo se o tři části trestné činnosti. První spočívala v žádosti o úplatek a jeho přijetí jedním z obviněných. Byl mu částečně poskytnut. Druhá část se týkala nerealizování dotačních podmínek u VMO s tím, že měl vzniknout realizační tým, který měl vykonávat a spolupůsobit při vzdělávání studentů, hlavně historie. Z týmu, který čítal asi 45 osob, nevykonávalo asi patnáct lidí žádnou činnost. To bylo jedno z velkých pochybení. Třetí část se týkala nahrávání videofilmů a spotů o historii města Olomouce pro účely vzdělávání, kde měli dva z obviněných dát přednost předem vybranému dodavateli, aby vyhrál budoucí veřejnou zakázku,“ popsal provinění u soudu Pavel Pukovec, evropský pověřený žalobce.

Dohromady podle něj bylo spácháno několik trestných činů. „V první části to bylo přijetí úplatku a legalizace výnosů z trestné činnosti. Druhá a třetí část se týkaly jiné části dotace. Spáchané trestné činy se týkaly dotačního podvodu, poškození finančních zájmů Evropské unie, trestná činnost úředních osob a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky,“ uvedl.

Celkovou škodu podle něj ministerstvo školství vyčíslilo asi na 13,5 milionu korun.

Podepsali mlčenlivost

Detaily této kauzy byly doposud skryty nařízenou mlčenlivostí. Nikdo z hlavní trojice obviněných nechtěl kvůli podepsané mlčenlivosti případ komentovat.

Trojice obviněných uzavřela dohodu o vině a trestu, jejíž součástí je náhrada škody a podmíněný trest. Všichni se provinili v moderním projektu virtuálního muzea ve výuce z roku 2021, který zaplatily dotace Evropské unie.

Podle EPPO se na projektu přiživilo nejméně 14 členů týmu, kteří na něm měli pracovat, ale ve skutečnosti tomu tak nebylo.

Detektivové jejich podvodné jednání mapovali pomocí odposlechů v muzeu či sledovaných telefonních hovorů. Trojici obvinili z dotačního podvodu, poškození finančních zájmů Evropské unie a dalších trestných činů.