Vlk urazil bez úhony cestu z Rakouska do Polska, na Moravě překonával dálnice

  14:36
Tým ochránců zvířat hned tří zemí zdokumentoval cestu mladého vlčího samce, která začala v Rakousku a skončila v Polsku. Přesnou trasu podrobně zdokumentoval díky GPS. Zvíře muselo překonat několik velkých překážek.

Vlčí putování začalo loni v květnu. Do jeho sledování se zapojila i olomoucká organizace Hnutí Duha.

„Spolu s vědci z Veterinární univerzity ve Vídni jsme sledovali fascinující přesun mladého vlčího samce z Rakouska do Polska. Jeho cesta, kterou rakouští kolegové zaznamenali díky sledování pomoci GPS obojku, potvrzuje schopnost vlků rozptylovat se během krátké doby na velké vzdálenosti,“ uvedla Anna Řezníčková z olomouckého Hnutí Duha.

„Díky informacím z GPS obojku jsme získali nenahraditelná data o využití migračních tras v naší krajině. Informace pomohly i polským kolegům, kteří nyní sledují mladého samce na svém území,“ doplnila Řezníčková.

Na českém území vlk zamířil směrem na Třebíč a Náměšť nad Oslavou. „Tam se zdržel několik dní v okolí tamního vojenského letiště. Je pravděpodobné, že se mu zde podařilo ulovit kořist,“ uvedla ochránkyně zvířat.

Po několika dnech pak mladý samec vyrazil dál na sever. „Úspěšně překonal dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Velkou Bíteší. Následně zamířil na Drahanskou vrchovinu a pohyboval se jen zhruba 12 kilometrů od míst, kde letos v zimě srazilo jiného vlka auto na silnici vedoucí z Olšan u Prostějova,“ popsala.

Na Prostějovsku ležel u silnice mrtvý vlk, zřejmě ho srazilo auto

Další velká překážka na šelmu čekala u dálnice D35 mezi Litovlí a Olomoucí. „Tu vlk překonal pravděpodobně mezi Lošticemi a Mladčí. Další data z obojku hlásila polohu až ze severního konce CHKO Litovelské Pomoraví, odkud se vlk vydal směrem na Úsovsko a Nízký Jeseník,“ vyjmenovala Řezníčková.

Jeho další cesta pak obcházela Hrubý Jeseník přes Bruntálsko, kolem Krnova až do Polska. „Celá pouť Moravou mu zabrala jen čtrnáct dní,“ zdůraznila s tím, že se jedná už o druhý zaznamenaný přesun vlka z rakouského vojenského prostoru Allensteig.

„Podobný případ se odehrál už na přelomu roku 2019 a 2020. Tehdy se jednalo o dvouletou samici, která se z rakouského vojenského prostoru Allensteig vydala přes Šumavu do vojenského výcvikového prostoru Hradiště v Doupovských horách,“ přiblížila Řezníčková.

Nejspíš už založil i smečku

Nyní sledovaný vlk dostal telemetrický obojek jen dva dny před tím, než se z vojenského prostoru Allensteig vydal na sever. „V době odchytu měl maximálně dva roky,“ doplnila Řezníčková.

Samec se nakonec usadil v Polsku a našel si tam i partnerku. „Poté, co opustil Česko nedaleko Krnova, zamířil na severovýchod. Po 250 kilometrech a devatenácti dnech došel v polovině loňského května do rozlehlých lesních komplexů v okolí města Lubliniec, zhruba 90 kilometrů vzdušnou čarou od hranic s Českem,“ uvedla Řezníčková.

V Polsku je nyní pod bedlivým dohledem. „Sledují ho kolegové z polské organizace Stowarzyszenie dla Natury Wilk. Podle nich se vlk už od loňského roku fotí pravidelně ve společnosti samice. Oba navíc v obývané oblasti intenzivně značkovali. Je tedy možné, že se jim letos na jaře podařilo založit smečku,“ dodala ochránkyně.

V letošním roce se díky monitoringu takzvaných Vlčích hlídek podařilo v oblasti severní Moravy zachytit přítomnost vlků už několikrát.

„Od začátku tohoto roku se už vlci nafotili v Rychlebských horách i v CHKO Litovelské Pomoraví. Dva vlci se od zimy pohybují v Rychlebských horách, jejich výskyt potvrdily na jaře i snímky z fotopastí. Dalšího vlka zachytila v březnu fotopast také v Litovelském Pomoraví,“ uvedla Řezníčková.

Autor: