iDNES.cz

Výstava fotografií v Olomouci nabízí pohled na jinou krajinu Sudet

  7:52
Ještě tři týdny bude v olomouckém Vlastivědném muzeu k vidění výstava s názvem Sudety, světy v mlze, jejímž cílem je představit krajinu příhraničí jinak než jen jako malebné hory a oblíbenou turistickou destinaci. Návštěvníkům nabízí tři desítky fotografií z posledních let, jejichž autorem je Bronislav Smešný.

Ukázka jedné z fotografií, které jsou k vidění na výstavě Sudety, světy v mlze. | foto: Bronislav Smešný

Vystavené snímky připomínají historii Jesenicka i osudy lidí, kteří tu žili, ale museli odejít. Motiv se odráží i v podtitulu výstavy, který zní „Obydlené a opuštěné. Ztracené a objevované. Tajemné a profánní.“

Autor mimo jiné upozorňuje na nové názvy míst, které přišly s nucenou výměnou obyvatelstva i pozdějším turismem.

„Ty původní, uváděné na starších mapách a v písemných pramenech vesměs v němčině, byly s obrazoboreckým zápalem překryty názvy novými, používanými místními jenom občas a nedůsledně, někdy pak vůbec ne,“ uvádí.

Krajina se přitom podle umělce dá vnímat i jiným způsobem. „Snad tahle neurčitost je to, co svádí k přístupu neorientovat se podle jmen a dovolit si ztratit se v krajině, kde můžete podle zbytků starých ovocných stromů, opěrných zídek nebo kamenných základů tušit bývalá sídla, podle hald kamení pak bývalá pole a za neurčitými ruchy dopravy a práce hledat dnešní lidi,“ říká k výstavě Smešný.

Ten fotí i při sněžení nebo za mlhy a možná i takové podmínky se zhoršenou viditelností mohou být podle něj tím, co dokáže překrýt dobový kontext a umožní vidět víc a ostřeji. Návštěvníci to mohou do muzea vyrazit posoudit do 28. srpna.

Autor:
zpět na článek