Muž, který vytáhl ve vlaku na železničáře nůž, si odpyká deset let

  10:34,  aktualizováno  14:48
Krajský soud v Olomouci uložil desetiletý trest pro Vlastimila Janička z Hranic. Loni na podzim totiž pobodal ve vlaku nedaleko Hranic strojvedoucího, který cestoval do práce. Všechny strany sporu využily nedávno zavedené soudní dohody o vině a trestu.

Konflikt se odehrál 30. listopadu 2020 po 15:00 ve spěšném vlaku mezi železničními stanicemi Teplice nad Bečvou a Černotín na Hranicku.

Za pokus o vraždu si třicetiletý Vlastimil Janiček odpyká ve vězení deset let. Podle obžaloby totiž konflikt s pětačtyřicetiletým mužem vyvolal zcela bezdůvodně.

Žalobkyně navrhovala trest na 11 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Součástí dohody byla i náhrada škody s tím, že obžalovaný poškozenému vyplatí 50 000 korun, polovinu z původně požadované částky.

Dohoda o vině a trestu

Uzavření dohody o vině a trestu umožňuje loňská novela trestního řádu, která tento postup schvaluje i v případě závažnějších trestných činů. Začala platit 1. října. Tuto možnost obhajoba s obžalobou využívají stále častěji.

„Dohoda odpovídala zákonným požadavkům. Právní kvalifikace je naprosto stejná a trest je o něco mírnější, než obžaloba původně požadovala. Dohoda je zákonná,“ řekl soudce Eduard Ondrášek.

V Olomouci jde o jednu z prvních uzavřených dohod u takto závažných trestných činů. „Je to samozřejmě mnohem rychlejší, zkracuje nejen hlavní líčení, ale je jednodušší i rozsudek, kdy není potřeba psát nějaké odůvodnění. Nepochybně je to velmi pozitivní,“ řekl soudce.

Dohoda výhodná pro všechny strany

Dohodu navrhla obhajoba těsně před soudním jednáním. „Uzavřenou a soudem schválenou dohodu o vině a trestu považuji za výhodnou pro obžalovaného. Výhodná byla pro všechny strany. Ten skutek byl specifický, možná i těžko pochopitelný, myslím, že bylo učiněno za dost pro všechny strany trestního řízení,“ uvedl obhájce Petr Vavřík.

Žalobkyně uvedla, že při potyčce útočník nejméně osmkrát zasáhl napadeného do různých částí těla. „Poškozený se snažil bránit a útok vykrývat, poškozenému se nakonec podařilo muži nůž vykopnout z ruky a skočit mu na záda,“ uvedla žalobkyně.

Napadený muž utrpěl bodné rány hluboké až osm centimetrů a byl převezen do nemocnice, kde byl operován.

Vlastimil Janiček jel odpoledne 30. listopadu loňského roku spěšným vlakem Českých drah přes Hranice do Vsetína. Najednou bez zjevného důvodu se slovy „Za to můžeš ty“ přistoupil k pětačtyřicetiletému muži ve stejném vagonu a plivl na něho.

Rány do rukou a do nohou

Začal na železničáře křičet, že „mu rozbije hubu“ a dal mu pěstí do brady. Napadený si to nenechal líbit a úder mu vrátil.

Oba se poté začali přetlačovat, Janiček pak vytáhl nůž s 6,5 centimetru dlouhou čepelí a osmkrát muže bodl, většinou do rukou a nohou. Celá událost trvala dohromady deset minut.

Navzdory svým zraněním se napadený ubránil, nůž Janičkovi vykopl a skočil mu na záda. Do potyčky se pak vložil na pomoc přivolaný strojvedoucí, který Janičkovy sebral zbraň.

Útočník poté z vlaku utekl. Policisté ho zadrželi druhý den ráno. „Útočník ale musel vědět, že může zabít, čímž i vyhrožoval,“ uvedla státní zástupkyně Michaela Šoková.

Řízení trvalo jen velmi krátce. Obhájce navrhl dohodu o vině a trestu, kterou obě strany podepsaly.

Janiček musí zaplatit napadenému 50 tisíc korun jako nemajetkovou újmu, jeho zaměstnavateli deset tisíc korun a Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra přes 17 tisíc korun.

V Olomouckém kraji se útok nožem ve vlaku stal také v roce 2010 na olomouckém hlavním nádraží. Dvaapadesátiletou ženu tehdy její o čtyři roky mladší druh několikrát bodl do hrudníku, žena na místě zemřela.

Autoři: ,