Prozkoumá černé díry i temnou hmotu. Ke vzniku nové observatoře přispějí i Češi

  4:54
Českou stopu včetně té olomoucké bude mít chystaná výstavba soustavy více než 60 dalekohledů pro výzkum vesmíru ve Španělsku a Chile. Podílí se na ní totiž i odborníci ze Společné laboratoře optiky, tedy pracoviště Univerzity Palackého, Fyzikálního a Astronomického ústavu Akademie věd a Univerzity Karlovy.

Soustava více než 60 dalekohledů se ve Španělsku a Chile bude zabývat výzkumem vesmíru. | foto: Ladislav Chytka

Díky mezinárodní spolupráci vznikne nejvýkonnější observatoř pro pozorování záření gama na světě, která pomůže vědcům řešit složité otázky astrofyziky.

Vědci pomocí soustavy teleskopů například získají více informací o černých dírách, budou pátrat po temné hmotě, odchylkách od Einsteinovy teorie relativity či se budou snažit pochopit původ a úlohu kosmických částic.

Vědci budou zkoumat přehřívání Olomouce. Chtějí zamezit vzniku tepelných ostrovů

„Hlavní přínosy českých partnerů projektu spočívají ve vývoji technologií, odborném know-how a výrobě klíčových komponentů. Tuzemští vědci a technici se podíleli na návrhu a stavbě komponentů velkých teleskopů LST, jež pokrývají nižší energetický rozsah gama záření,“ uvedl Miroslav Pech ze Společné laboratoře optiky.

„Náš příspěvek zahrnoval vývoj systémů zaměřených na optiku, mechaniku a ovládání teleskopů, přičemž Česko mělo a bude mít významný podíl zejména na optických částech,“ dodal.

Češi pomáhali s výrobou, kalibrací či testy

Tuzemští odborníci se také zapojili do vývoje a testování malých teleskopů SST-1M, které jsou určeny pro pozorování nejvyšších energií gama záření. Český tým se soustředil na optickou kalibraci a inovace v konstrukci a montáži těchto teleskopů.

Česká republika přispěla i výrobou precizních optických prvků, jako jsou zrcadla a další optické systémy splňující nejvyšší požadavky na kvalitu povrchu a odrazivost.

Zlikvidují i ty nejodolnější bakterie. Čeští vědci vyvinuli revoluční antibiotika

Vědci se zaměřili rovněž na vývoj tenkých optických vrstev, přípravu povrchů zrcadel či metodiku charakterizace a měřicí mechanismy optických prvků. Navíc poskytli odborné kapacity pro testování a certifikaci komponentů v oblasti optiky, mechaniky a elektroniky.

Významný podíl mají rovněž v oblasti atmosférického monitoringu, jenž je klíčový pro správnou interpretaci měření gama záření, a při výběru kandidátských míst pro vybudování observatoře.

Autor: