iDNES.cz

Církev sama vzdala restituční boj o zámek, potěšila věřícího starostu

  4:54
Předčasný, ale zato velký předvánoční dárek dostaly téměř tři tisícovky obyvatel Velkého Týnce na Olomoucku. Soudní spor o tamní zámecký areál z 18. století, který mohl zasáhnout veškerý místní společenský život, definitivně skončil ve prospěch obce.

Zámek ve Velkém Týnci na Olomoucku. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Obec čelila žalobě olomouckého arcibiskupství, které v rámci restitucí usilovalo o velkotýnecký barokní zámecký areál. Ten má pro místní obrovskou cenu, sídlí v něm obecní úřad a okolí slouží jako zázemí pro veškeré kulturní akce. U soudu ovšem církev před dvěma měsíci prohrála.

Do minulého týdne mohla podat odvolání a pokračovat tak v boji, nakonec se ale rozhodla ze sporu stáhnout.

„Všechny žaloby, které v rámci restitucí podáváme, jsou pro nás cestou, jak nechat třetí stranu posoudit oprávněnost našeho nároku. Pokud ale usoudíme, že to dál nemá význam, jsme samozřejmě ochotni nepokračovat,“ uvedl Jiří Gračka, mluvčí arcibiskupství.

Zlom v posledním velkém restitučním sporu v Olomouckém kraji přišel letos 12. října. Arcibiskupství žalobou již dříve napadlo téměř sedmdesát let staré převedení zámku ve Velkém Týnci do majetku obce. Chtělo si tím otevřít cestu k tomu, aby mohlo žádat o vrácení tohoto objektu církvi.

Šlo de facto o předehru samotné restituce. Podle soudu byl ale historický převod barokní památky v pořádku, a tak žalobu zamítl.

Obecní zámek bránil ve sporu s církví věřící starosta

Po vynesení verdiktu se zdálo, že spor bude pokračovat. „Předpokládám, že klientovi budu doporučovat odvolání, a on se rozhodne. Záleží samozřejmě na něm,“ podotkl tehdy na chodbě před soudní síní Roman Chytil, právní zástupce Metropolitní kapituly u svatého Václava v Olomouci.

Zámek, o který se vedl boj

Jeho doporučením se ale nakonec arcibiskupství neřídilo. Podle Gračky se však nedá jednoznačně říci, že církvi tím, že o zámek dál nebojuje, vznikla nějaká škoda.

„Nestojí a nepadá s tím svět. Ceníme si také toho, že můžeme s obcí navázat na dobrou spolupráci, která žádostí o soudní přezkoumání mohla být mírně narušena. Má to tedy i svá jiná pozitiva. A to nejsou zanedbatelné věci,“ říká Gračka.

Smířlivý tón volí také starosta Velkého Týnce Petr Hanuška. Tahanice o zámek již dříve několikrát litoval, dostala ho do paradoxní situace. Je věřící člověk, obec pod jeho vedením už roky významně přispívá na obnovu místního majetku. A najednou stál u soudu proti arcibiskupství.

„Mám velkou radost, že metropolitní kapitula vyhodnotila rozsudek objektivně a že se ve sporu rozhodla nepokračovat. Myslím, že kdybychom se donekonečna handrkovali, tak by to nepřineslo prospěch ani jim, ani nám,“ podotýká nyní Hanuška. O barokní areál byl připraven bojovat. Pokud by soud rozhodl v neprospěch Velkého Týnce, podal by odvolání.

„Nikdo si tady nedovede představit, že bychom o zámek přišli,“ uvedl již dříve starosta.

Obec bude dál přispívat na církevní budovy

Případ se však k soudu přece jen ještě jednou vrátí. Nebude se ovšem řešit samotná podstata sporu, nýbrž výdaje, které radnice kvůli církevní žalobě měla. Velkému Týnci je má zaplatit poražené arcibiskupství.

„Naše právní zástupkyně se pouze odvolala kvůli výši náhrad za soudní řízení,“ potvrzuje Hanuška.

Spolupráci obce s arcibiskupstvím označuje stále za bezproblémovou. I do budoucna počítá s tím, že pošle peníze na opravu místních církevních budov.

„Teď budeme přispívat solidní částkou na rekonstrukci fary. Uvědomujeme si, že kostel i fara jsou naše dominanty. Bez ohledu na to, zda je to ta či ona církev, finanční prostředky od nás do těchto projektů jdou. Cítíme to jako vnitřní povinnost,“ uzavírá starosta.

zpět na článek