Veletrh zdraví v Olomouci ukáže, jak se starat o tělo či resuscitovat

  13:18
Naučit se správně resuscitovat dospělé i novorozence, nechat si vyšetřit znaménka, nechat si změřit tuky a cukry či zhlédnout ukázky nejmodernějších technologií k rozvoji sportovců. Tyto a další aktivity nabídne v pátek a sobotu Veletrh zdraví, jenž se koná v olomoucké Pevnosti poznání.

Malí i velcí návštěvníci Veletrhu zdraví se mohou mimo jiné naučit základy první pomoci včetně resuscitace. | foto: pevnostpoznani.cz

Akce, která je zdarma v rámci běžného vstupného do pevnosti, bude například upozorňovat na důležitost prevence a ochrany přes slunečním zářením v souvislosti se zhoubnými nádory kůže. Lékaři z Vojenské nemocnice Olomouc zájemcům také zkontrolují znaménka.

„Budeme vyšetřovat pigmentové névy a lidem nabídneme možnost další diagnostiky, terapie a naplánujeme s nimi kontrolu na kožní ambulanci,“ nastínil lékař Michal Vallo.

Návštěvníci si mohou pod dohledem odborníků vyzkoušet i resuscitaci dospělých, dětí a novorozenců. Podle průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny si totiž pouhých čtrnáct procent Čechů věří, že by zvládli poskytnout první pomoc bez problémů.

„Největší a častou chybou laiků při poskytování první pomoci je, že s ní otálejí, jen zmateně pobíhají a nezačínají s resuscitací postižených, kteří jsou v bezvědomí,“ podotkla lékařka Michaela Wichová, která sloužila u záchranky více než dvacet let.

Veletrh nabídne rovněž informace o tom, jak správně pečovat o zuby. Podle stomatologů mimo jiné stoupá počet dětí, které mají kaz.

„Rozšíření kazů na prvních zubech je v populaci vysoké, pohybujeme se mezi 60 až 70 procenty. Třeba ve skandinávských zemích je to jen mezi jedním až pěti procenty,“ řekla lékařka Eva Míšová z olomoucké kliniky zubního lékařství. Ti nejmenší možná potkají na veletrhu i zubní vílu.

V pátek lze vyrazit i na přírodovědný jarmark

K vidění budou též nejmodernější technologie sportovců, například podvodní kamerové systémy nebo chytré náramky.

„Lákadlem určitě bude i možnost vyzkoušet si těhotenskou vestu, kterou na veletrh přiveze Ústav porodní asistence. Ta simuluje zhruba sedmý měsíc těhotenství. Představíme také model vývoje plodu,“ uvedl David Kresta z Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého.

Chybět nebude ani speciální UV lampa, jež zájemcům ukáže, jestli si správně umyli a vydezinfikovali ruce, lidé si rovněž mohou nechat změřit tuky a cukry, zjistit krevní skupinu či odborníkům položit otázky ohledně reprodukce či dárcovství krve.

Na veletrhu se představí rovněž neziskové organizace a v areálu budou k zapůjčení koloběžky. Těšit se lze i na vylepšený exponát zubů nebo doplnění modelu cévy, která vede do mozku.

„V expozici se objeví skutečné zubařské nástroje, které přiblíží práci zubařů a pomohou zbavit se strachu z návštěvy jejich ordinace. Péči o tělo, ale i duši považujme za jeden z pilířů pro vývoj zdravé osobnosti každého z nás, a proto se snažíme zprostředkovat svět zdravotníků zábavnou a poutavou formou,“ doplnil programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal.

V pátek se v Olomouci koná též Přírodovědný jarmark. Na přírodovědecké fakultě připomene výročí 200 let od narození Gregora Johanna Mendela a návštěvníkům prostřednictvím zábavných experimentů, soutěží či představení rovněž využití vědy v běžném životě.