Technologie olomouckých vědců pozná dezinformátora i masového vraha

  11:28
Vědci z Olomouce umí s pomocí textu profilovat osoby. Novinku si už nechali patentovat v USA. Prozkoumali díla spisovatelů Jacka Kerouaca nebo Joanne K. Rowlingové, projevy Václava Havla i Karla Marxe, ale rovněž texty masových vrahů, jako byl Theodore Kaczynski, známý pod přezdívkou Unabomber.

Vědci z Olomouce představují svůj vynález umožňující s pomoci textu profilovat osoby. | foto: Vojtěch Duda

Takový materiál podrobně zkoumali vědci z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Zjistili, že díky analýze textu lze rozpoznat autora a mnohé o něm říct. Například poukázat na jeho psychický stav. Díky těmto poznatkům vyvinuli unikátní technologii k rozpoznávání osob.

„Lidé mnohem více opakují konkrétní témata, pocity, a tím se dají identifikovat v internetovém prostoru. Tyto údaje se dají použít i pro jejich profilování,“ přiblížil lingvista Dan Faltýnek z katedry obecné lingvistiky.

Podle odborníků současná věda s touto metodou nepracuje. Obrací se ke slovům, která se často opakují. „Doteď se myslelo, že člověka profilují například spojky nebo zájmena, které používá,“ sdělil Faltýnek.

Hlavní roli v nové analýze textů mají klíčová slova, která mohou ovlivňovat okolí pozitivně, či negativně. To, která člověk opakuje, může například poukázat na jeho psychické rozpoložení.

Havel klad důraz na slovo „konečně“

Podle vědců je tento objev převratný, protože dosavadní metody tak vysokou jistotu autorství nepřinášely. Odborníkům stačí krátký vzorek, zhruba dvě stě až pět set slov, aby dokázali určit alespoň s nějakou pravděpodobností autorství.

Pokud získají zhruba patnáct set slov, jsou už schopni autorství zaručit s velmi vysokou mírou pravděpodobnosti.

Třeba z rozborů textů Václava Havla vyplynulo, že kladl důraz na slovo „konečně“. „Vždy, když tohle slovo říkal, cítil pozitivní emoci a očekávání, že se něco povede,“ vysvětlil Faltýnek.

Na novou metodu analýzy textů experti přišli takřka náhodně. „Hráli jsme si s texty, dělali analýzy, zkoušeli spoustu věcí a v jednu chvíli na nás začalo vypadávat něco, co nemělo. Stalo se to tak několikrát a pak nám začalo docházet, že se děje něco divného,“ popsala lingvistka Martina Benešová.

Podle vědců technologie pomůže například vyšetřovatelům či psychologům. „Velkou roli může sehrát v online psychoterapii. V dnešní době se lidé častěji otevírají prostřednictvím internetu. Dáváme tak psychoterapeutům do ruky profil člověka, aby se mohli lépe zorientovat,“ objasnil Faltýnek.

Uplatnění novinka najde také například v personalistice, soudních kauzách, při komunikaci s ohroženými skupinami, při tvorbě reklamy, v boji proti extremismu, terorismu či dezinformacím.

„Je také jazykově nezávislá. Otestovali jsme ji na angličtině, čínštině a češtině. Domníváme se, že i v případě jiných jazyků bude fungovat dobře,“ doplnil Ondřej Kučera z katedry asijských studií Univerzity Palackého.

Nová metoda pomůže v boji s dezinformacemi

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr se domnívá, že by nová technologie mohla být dobrým pomocníkem v boji s dezinformacemi.

„Jsou lidé, kteří je vytvářejí z přesvědčení, nebo i za peníze. A tato technologie může proti nim bojovat, dokázala by vystopovat autora,“ uvedl expert. Projekt je také podle lingvistky Benešové na základě posudků doporučený k rozvoji bezpečnosti státu.

Objev vědců z katedry obecné lingvistiky a katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého je konkurencí technologiím Adobe a Google.

Vědecké filmy a přednášky z olomouckého festivalu nabízí zdarma unikátní web

„Naše technologie je ale unikátní v tom, že dokáže rozpoznat jednotlivce, vybírat jeho citlivé obsahy, pocity a emoce a překládat mu text jeho vlastním jazykem, který je pro něho přirozený. Texty se mu pak budou lépe vnímat a budou na něho lépe působit,“ porovnal Faltýnek.

Technologie má podle Kučery schopnost jedince ovlivňovat, ať už pozitivně, či negativně, a na základě jeho citlivých slov mu například na internetu nabídnout reklamu šitou na míru.

„Jsme si vědomi, že bude žádoucí i ochrana proti tomu. Vyvineme zároveň technologii, která před manipulací ochrání,“ ujistil. Upřesnil, že si pak díky například aplikaci v mobilu dokážeme texty, které na nás budou personalizovaně útočit, zase překládat do neutrálního jazyka.

Novinka je patentována v Americe

Olomoucká novinka je v tuto chvíli už pod patentovou ochranou ve Spojených státech. Zájem o ni projevila třeba francouzská firma, která se orientuje na sociální sféry.

„Spolupracujeme například i s Armádou České republiky a jsme v kontaktu také s americkým námořnictvem,“ uzavřel Faltýnek.