Kraj podpořil desítky včelařů, na dotacích jim rozdal celkem půl milionu

  7:58
Také letos se včelaři z Olomouckého kraje dočkali finanční pomoci od hejtmanství. O dotaci mohli žádat jak začínající chovatelé, tak třeba ti, kteří například potřebovali obnovit úly.

ilustrační snímek | foto: Karel KopáčMF DNES

„Včelaření má v regionu dlouhou tradici a jedná se o veřejně prospěšnou činnost. Bez včel by ekosystém zkolaboval, nejen proto si včelaři krajskou podporu zaslouží,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Celkem 66 včelařů si mezi sebe rozdělí dohromady 500 tisíc korun. Peníze mohou použít například na nákup nových úlů, včelích královen nebo ostatního vybavení.

„Běžný úl dnes chovatele vyjde na zhruba čtyři tisíce korun, za královnu zaplatí včelaři od pěti set korun po patnáct set korun a cena jednoho celého včelstva se pohybuje v rozmezí od dvou do šesti tisíc korun,“ nastínila mluvčí hejtmanství Alena Minxová.

„Včelaření má kromě produkce medu a opylování zásadní přínos také pro krajinu – včelaři často vysazují nektarodárné stromy, které jsou důležité i pro ostatní druhy hmyzu,“ doplnil krajský radní pro oblast životního prostředí Martin Šmída.

Finanční podporu kraj rozděluje v době, kdy se v regionu vyskytlo hned několik větších ohnisek včelího moru. Včelařům v nakažených chovech nezbývá nic jiného, než všechno spálit a začít nanovo.

Morová nákaza se projevovala už v loňském roce, kdy bylo potvrzeno 20 ohnisek a včelaři museli zlikvidovat 96 včelstev. Vzhledem k brzkému nástupu přitom může být nákaza podle odborníků letos ještě horší.

1. října 2023

Autor: