iDNES.cz

Varhanní festival se letos stěhuje z Mořice do katedrály

  16:44
Blížící se světoznámý Mezinárodní varhanní festival Moravské filharmonie Olomouc nabídne špičkovou varhanní hudbu. Letošní ročník připomene 200. výročí narození belgicko-francouzského skladatele Césara Francka, jehož tvorba bude prolínat všemi koncerty. K varhanám usednou světoví mistři.

Pohled na olomoucký dóm svatého Václava z přilehlého náměstí. | foto: Tomáš FraitMAFRA

Festival zahájí 1. září dramaturg festivalu a přední tuzemský varhaník Karel Martínek, ředitel kůru v olomoucké katedrále svatého Václava.

Program festivalu nabídne skladby od baroka až po současnost v podání ve světě uznávaných mistrů hry na varhany.

„Na začátku prvního koncertu představím nejen díla letošního jubilanta Césara Francka, ale vyzdvihl bych také skladbu Pierra Cochereaua Bolero, ve které mě na bicí nástroje doprovodí otec a syn Bilanové. Závěr bude patřit improvizované mši,“ uvedl Martínek.

Na 5. září pořadatelé naplánovali koncert polsko-francouzského varhaníka a držitele řady prestižních ocenění Karola Mossakowského.

„Jedním z pilířů jeho programu bude improvizace na biblické texty, konkrétně suita Cesta Izraelitů do zaslíbené země na texty Starého zákona,“ dodal Martínek.

Třetí koncert v pořadí bude hostit česko-německou varhanici a laureátku mnoha varhanních soutěží Markétu Schley Reindlovou.

„Na tomto koncertě v největší míře zazní česká díla modernějšího období, jako například Petra Ebena a Miloslava Kabeláče, ale také díla klasiků německých, ať už Maxe Regera, nebo Mendelssohna-Bartholdyho,“ nastínil Martínek.

Kombinace žánrů

Nevšední zážitek slibuje festival 12. září v podání švédského varhaníka Gunnara Idenstama. „Velmi často propojuje žánry, zařazuje díla folková, lidové hudby nebo inspirovaná rockem a jinými populárními žánry,“ vysvětlil Martínek.

Závěr svého programu tak umělec zasvětí vlastnímu cyklu improvizací s názvem Paeceful Organ.

Festival vyvrcholí závěrečným koncertem 15. září s vystoupením nizozemského varhaníka Bena van Oostena, který za své zásluhy o varhanní hudbu získal od nizozemské královny Řád nizozemského lva a francouzská vláda jej jmenovala důstojníkem francouzského Řádu umění a literatury.

Novinkou bude velké promítací plátno, na kterém budou posluchači varhaníky sledovat. Festival měl původní místo v katedrále svatého Mořice, tam však stále neskončila rekonstrukce Englerových varhan. Vstupenky na jednotlivé koncerty stojí dvě stě korun.

zpět na článek