Policisté dostali nové váhy kamionů. Do akce je jako první vezmou na Jesenicko

  11:18
Krajští policisté mají nové vybavení. Dostali nové nízkorychlostní váhy, které vyzkoušejí poprvé na Jesenicku. Olomoucký kraj reaguje na poškozování silnic přetíženými nákladními auty a kamiony. Jde teprve o druhé váhy, které policie v regionu má. První dostala v roce 2017.

„Náš kraj je, stejně jako ostatní regiony, negativně poznamenán přetíženými auty. Nedělá to dobře našim cestám ani lidem, kteří u nich žijí,“ řekl hejtman Josef Suchánek (STAN).

Policie už váhy dostala v roce 2017, tehdy ještě spolu s dodávkou Volkswagen.

Nové váhy, které mají podobu pásů se snímačem, přišly na 420 tisíc korun. Na auto, které s nimi bude jezdit, má kraj připravených šest milionů.

Do konce loňského roku podnikla policie přes 2 200 vážení. Za covidové pandemie měl nicméně policejní kamion tým jiné úkoly.

Policisté budou měřit častěji

„Díky daru můžeme naši činnost zintenzivnit. Pokuty v ceně vah se podaří vybrat přibližně za rok,“ porovnal krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Kromě policie vlastní jedny váhy také Správa silnic Olomouckého kraje.

„Na Jesenicku činí kamionová doprava problémy nejen v zimním období, častý jev je i ničení komunikací při převozu dřeva a dřevní hmoty,“ upřesnil Landsfeld.

Hejtmanství teď připravuje kvůli vážení kamionů zákonodárnou iniciativu, kterou chce předložit Asociaci krajů České republiky. „Týká se výrazného zjednodušení administrativy, která nastává po zvážení,“ objasnil hejtman.

Podle něj by se celý proces výrazně urychlil. „Teď čekáme na výsledky zadané analýzy. Samozřejmě počítáme s tím, že kamionová lobby bude silně proti této iniciativě,“ řekl Suchánek.