V areálu bývalého plicního sanatoria vyroste nové sportoviště pro veřejnost

  7:09
Narušená statika, obrovské díry ve střeše i padající kusy omítky. Tak vypadá současný stav objektu bývalé „Sanatorky“. Historická budova, která v minulosti sloužila nejen jako dětská plicní léčebna, chátrá víc než dvacet let. Podle odborných posudků je natolik v havarijním stavu, že ji nelze zrekonstruovat. Jejímu novému majiteli tak nezbývá nic jiného, než objekt bývalé plicní léčebny zbourat. V chátrajícím areálu vyroste po pečlivých úvahách nové sportoviště pro veřejnost. Nový majitel, lékař Martin Polach, přitom počítá i se zvelebením parku a přilehlého okolí.

Myšlenka nového sportoviště bude vycházet částečně také z historie bývalé Sanatorky. Chybět nebude restaurace s celoprosklenou obvodovou stěnou s výhledem do parku anebo venkovní lehátkový prostor, který měli klienti k dispozici v době, kdy objekt sloužil jako vodoléčebný ústav. Autor: Architektonická studie, autoři: ING. ARCH. IVO SKOUMAL I ING. ARCH. JAN SKOUMAL | foto: Impuls.cz

Víceúčelové hřiště, tenisové kurty, sportovní halu, dětské hřiště, venkovní i vnitřní fitness, wellness, penzion nebo třeba restauraci. To vše najde veřejnost zhruba do dvou let v novém sportovním areálu, který vznikne v místě bývalého sanatoria v Reissově ulici.

Místo, kde se původně nacházela prosklená jídelna s terasou, bude připomínat nová restaurace s celoprosklenou obvodovou stěnou, která nabídne krásný výhled do zvelebeného parku a předzahrádky. Chybět zde nebude ani dětské hřiště.

Výstavba nového sportoviště nebude nijak zasahovat do stávajícího vzrostlého parku, který bude navíc revitalizován, včetně jezírka pod hlavním objektem. Nové i stávající architektonické prvky budou propojeny chodníky a terénními schody a doplněny okrasnou zelení. Nebude chybět nové osvětlení, lavičky i odpadkové koše. Projekt počítá i s výstavbou nového parkoviště. Chybět ale nebude například ani venkovní pódium nebo původní šestiúhelníkový altán, ve kterém hosté naleznou občerstvení.