iDNES.cz

Výrobci obytných kontejnerů dodávají moduly pro stavbu uprchlických škol

  12:12
Dozvuky uprchlické krize dál zajišťují odbyt továrnám ze severu Olomouckého kraje vyrábějícím obytné moduly. Do loňska chrlily hlavně kontejnery pro ubytovny migrantů, letos reagují na poptávku a dodávají moduly, z nichž úřady v uprchlických centrech montují školy.

„Největší boom byl v roce 2015 a loni. Tam se projevil velký nárůst. V té době jsme zhruba polovinu modulů vyráběli pro ubytování uprchlíků v Německu. Ve druhé polovině minulého roku už zájem o moduly pro tyto účely klesl na minimum a není ani letos,“ uvedl marketingový ředitel společnosti Touax ze Supíkovic na Jesenicku Jan Petr.

Podle něj ale firma takový vývoj očekávala. „I když nyní moduly pro ubytování uprchlíků téměř nevyrábíme, pořád uprchlická krize naši produkci nepřímo ovlivňuje. Teď se poptávka překlápí ve prospěch školských objektů. Německo totiž potřebuje děti uprchlíků umístit do předškolských a školských zařízení. Je zájem rovněž o kancelářské objekty pro úřady, které se věnují uprchlíkům,“ nastínil Petr.

Firma loni vyrobila zhruba 6 200 standardizovaných modulů a oproti roku 2015 navýšila výrobu o 50 procent. Nárůst podle Petra způsobila právě vrcholící poptávka po modulových stavbách pro uprchlíky z Německa.

„Letos se s produkcí vrátíme zhruba na úroveň roku 2015, kdy jsme vyrobili kolem 4 000 modulů,“ odhaduje. I tržby z loňských rekordních 730 milionů korun klesnou zhruba na předloňskou úroveň, tedy asi 460 milionů.

„Zajímavě nám však roste poptávka právě pro školy a školky, a to včetně zakázek nesouvisejících s uprchlickou krizí. Bohužel však jenom v zahraničí. U nás dávají investoři pořád přednost výstavbě zděných školních budov. Pro školy a školky teď vyrábíme asi třicet procent produkce,“ doplnil marketingový ředitel.

Touax, součást stejnojmenné francouzské společnosti, zaměstnává v supíkovickém závodě asi 250 lidí.

Shodou okolností rovněž na Jesenicku  - ve Zlatých Horách  - sídlí také druhý z předních tuzemských výrobců modulových staveb, společnost Česko-slezská výrobní patřící do nadnárodního rakouského koncernu Containex.

A také ona od roku 2015 dramaticky navyšovala výrobu, což připisovala rovněž vyšší poptávce po montovaných ubytovnách pro uprchlíky.

Moduly z Jesenicka pomohly zvládat nápor uprchlické vlny

„Výrazný nárůst zakázek po propuknutí uprchlické krize je zřejmý,“ popisoval tehdy Josef Žáček, ředitel a předseda představenstva Česko-slezské výrobní, která tehdy vyráběla až čtyřicet kontejnerů denně.

Ve Zlatých Horách se současný pokles poptávky po ubytovacích kapacitách v uprchlických centrech negativně neprojevil a závod dál navyšuje výrobu.

„Dá se očekávat, že letos porosteme asi o deset procent,“ uvedl nyní Žáček s tím, že firma letos vyrobí přibližně deset tisíc obytných a sanitárních modulů: „Poptávka je ještě vyšší. Bohužel se stále obtížněji hledají další zaměstnanci. Teď máme 420 zaměstnanců, ale potřebovali bychom dalších několik desítek.“

Konkrétní údaje, kam přesně v současnosti kontejnery směřují, podle něj Česko-slezská výrobní nemá, protože veškerý obchod české pobočce zajišťuje mateřský Containex. „Pro nás je důležité, že zakázek je pořád dost,“ řekl Žáček.

Produkce výrobců modulů z Jesenicka v uplynulých letech pomohla zvládat nápor uprchlické vlny především v německých městech, která budovala velká centra, to byl například Berlín, Mnichov či Hamburk.

zpět na článek