Olomoucká válka o vědecký ústav opět ožívá, na fakultě hrozí stávkou

  16:56,  aktualizováno  17. června 9:27
Na olomoucké Univerzitě Palackého opět ožívají spory o vznik vědeckého superústavu, které v minulosti přerostly doslova ve válku vědců a nakonec vedly i k rezignaci rektora. S nástupem nového se situace uklidnila, nyní však přírodovědecká fakulta vyhlásila stávkovou pohotovost, neboť navržené majetkové vypořádání s ústavem ji podle ní existenčně ohrozí.

Akademický senát olomoucké přírodovědecké fakulty se postavil proti rektorem univerzity navrženému majetkovému vypořádání s vědeckým ústavem CATRIN. | foto: Ota Blahoušek/zurnal.upol.cz

Nově vzniklý Český institut výzkumu a pokročilých technologií, pro který se vžila anglická zkratka CATRIN, má sloučit elitní vědecké týmy z přírodovědecké a lékařské fakulty. Hlavně první zmíněná fakulta má ale vůči projektu od počátku velké výhrady. V minulosti to vedlo dokonce k žalobě na univerzitu ze strany děkana.

Spory nyní po dočasném „příměří“ opět ožily poté, co se akademický senát přírodovědecké fakulty (PřF) postavil proti rektorem navrženému majetkovému vypořádání. Návrh podle senátorů a senátorek bezprecedentně zasahuje do autonomie fakulty a představuje zásadní ohrožení pro její další fungování jako celku.

„Senát vyčerpal všechny prostředky k odvrácení této situace, a to včetně předložení vstřícného kompromisního návrhu na majetkové vypořádání. Nemaje již jiného východiska, vyzývá akademickou obec univerzity, aby hájila oprávněné zájmy přírodovědecké fakulty všemi vhodnými prostředky,“ konstatovali členové senátu ve svém usnesení.

Základní organizace Vysokoškolského odborového svazu na PřF reagovala vyhlášením stávkové pohotovosti. Podle jejích zástupců se ztotožňuje s obavami zaměstnanců, které vyvolala navrhovaná forma a rozsah převodu budov a majetku spravovaného doposud fakultou.

„Tyto převody ji ohrožují v samotných základech jejího fungování, tedy v zajištění podmínek pro práci zaměstnanců, jejichž sociální jistoty jsou tak výrazně ohroženy,“ uvedl předseda základní organizace Miloš Fňukal.

Podle univerzity bude v záležitosti klíčové zasedání celouniverzitního akademického senátu, které se koná příští týden ve středu.

„Zatím není jasné, jakým směrem se bude jednání ubírat, či zda bude dotčený materiál v aktuální podobě vůbec předložen,“ podotkla mluvčí vysoké školy Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Autor: