Výdaje stoupnou v Olomouci i vysokoškolákům, připlatí si za koleje

  7:12
Studenti Univerzity Palackého v Olomouci si od tohoto akademického roku za ubytování na univerzitních kolejích připlatí. Nedávno o tom rozhodl akademický senát univerzity. Vysoká škola tak reaguje na dramatický růst nákladů, které s kolejemi má.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

„Důvodem pro úpravu ceníku je významný nárůst provozních nákladů od počátku letošního roku a další očekávaný růst nákladů například na energie,“ potvrdil tiskový mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci (UP) Egon Havrlant.

Měsíční poplatek se u čtyřlůžkových pokojů zvýší o 180 korun za osobu, dohromady za lůžko studenti zaplatí kolem 2 300 korun. Jednolůžkové pokoje zdraží zhruba o 600 korun měsíčně, a vyjdou tak na necelých 4 500 korun.

„Do značné míry už nyní část zvýšených nákladů neseme na svých bedrech, průběžně se totiž na našich nákladech projevuje mimo jiné i zvyšování minimální mzdy, zdražení běžných oprav a údržby či růst nákladů na služby, jako je praní prádla,“ řekl Havrlant.

Univerzita má k dispozici celkem 4 700 lůžek, která jsou během akademického roku prakticky plně obsazena. „Zatím je zájem o ubytování pro nadcházející akademický rok stejný jako v předchozích letech,“ sdělil mluvčí UP.

„Odliv studentů do privátního ubytování nepředpokládáme, protože ceny rostou i v tomto segmentu. Navíc mnohem výrazněji než u nás. V tuto chvíli už jsou všechna místa na kolejích rezervována,“ doplnil.

Autor: