Na Univerzitu Palackého chce nejvíc studentů v historii, stále se mohou hlásit

  12:08
Rekordní zájem o studium hlásí Univerzita Palackého v Olomouci s odkazem na to, že dostala 36 tisíc přihlášek ke studiu, což je nejvíce v její historii. Zájem o studium vzrostl na všech osmi fakultách.

Olomoučtí studenti reprezentovali svou školu také na veletrzích a při spanilých jízdách po středních školách. | foto: Vojtěch Duda, UP

Olomoucká univerzita se o nebývalý zájem studentů i sama zasadila, když oslovovala budoucí studenty na veletrzích vzdělávání, dnech otevřených dveří, roadshow po středních školách a také online.

„Studenty jsme lákali také například přes platformu Univerzitní město, již během loňska navštívilo rekordních 230 tisíc uživatelů. Do poloviny března měli zájemci a zájemkyně o studium možnost podat e-přihlášku na většinu oborů Univerzity Palackého (UP) v Olomouci. Na některé obory se lze stále hlásit,“ upozornil Egon Havrlant, tiskový mluvčí univerzity s tím, že škola letos přijala přesně 35 972 přihlášek, což je nejvíce v její historii.

„Loni v březnu evidovala univerzita 32 418 přihlášek, letos se jejich počet navýšil o více než tři a půl tisíce,“ doplnil mluvčí.

Oslavy 450 let

Nejvíce studenty do Olomouce láká filozofická nebo pedagogická fakulta, na které mířilo přes sedmnáct tisíc přihlášek.

„Největší růst zájmu zaznamenala filozofická fakulta, přes 1 100 přihlášek více než loni. UP také registruje navýšení počtu zájemců s cizím státním občanstvím, ti si podali 5 297 přihlášek (loni 4 920), z toho 2 854 je ze Slovenska a 440 z Ukrajiny,“ přiblížil mluvčí.

„Zájem o studium na Univerzitě Palackého roste. Obdrželi jsme největší počet přihlášek ke studiu v historii, což je příjemná shoda náhod právě v roce, kdy slavíme 450 let univerzity. Olomouc je univerzitním městem a nabídka pro uchazeče o studium je široká. Nabízíme přes devět set studijních kombinací. Mám radost, že je patrný zájem o nové obory,“ uvedl rektor UP Martin Procházka.

Zájemce o studium nalákal také unikátní web Univerzitní město, ale univerzita nechyběla na jedenácti veletrzích vzdělávání v Česku i na Slovensku, kam dorazilo přes 75 tisíc lidí.

„V rámci 32 roadshow se univerzita prezentovala také více než tisícovce maturantů a maturantek po celé republice,“ popsal Havrlant.

Přihlášky lze stále podávat

Na některé studijní programy se lze stále hlásit. „Například na zcela nové obory Indonéská studia se zaměřením na cestovní ruch a Jazykovědný analytik na filozofické fakultě jsou přihlášky otevřeny do 26. března nebo na vybraných deset oborů teologické fakulty až do 30. dubna,“ uvedl mluvčí.

Přírodovědecká fakulta chystá druhé kolo přijímacího řízení na vybrané obory od 15. dubna. „Na doktorské studium je možnost přihlásit se do konce dubna, května či ještě v červnu v závislosti na fakultě. Přehled stále otevřených programů je k dispozici v katalogu na webu UP,“ doplnil mluvčí.

Největší zájem je tradičně o studium Všeobecného lékařství, Psychologie, Práva a právní vědy, Zubního lékařství a oboru Global Development Policy.

„Dále také o učitelské programy na pedagogické fakultě, Fyzioterapii nebo Všeobecné ošetřovatelství. Ze studijních programů, které UP nabízela zcela nově, je značný zájem o Učitelství pro mateřské školy, Speciální pedagogiku – poradenství nebo Angličtinu pro tlumočení a překlad,“ vyjmenoval Havrlant.

Univerzita Palackého v Olomouci je druhou nejstarší univerzitou v zemi a patří mezi nejlépe hodnocené české vysoké školy ve světových žebříčcích. Nabízí přes 900 kombinací studijních programů, které na osmi fakultách studuje 23 tisíc studentů a studentek. Letos univerzita oslaví 450 let od jejího vzniku v roce 1573.

Autor: