iDNES.cz

Tříkrálovou sbírku ohlásí v Olomouckém kraji průvod s koňmi i koncerty

  10:58
Do ulic regionu vyrazili první koledníci, začala Tříkrálová sbírka. Neobvyklou trojici koledníků uvidí nejen Olomoučané v ulicích zítra. Kostým oblékne hejtman Josef Suchánek, primátor Olomouce Miroslav Žbánek a pomocný biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík.

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

V devět ráno se vydají na koních od katedrály sv. Václava k arcibiskupskému paláci a poté k olomoucké radnici, kde bude program pokračovat.

Sbírka se koná do 16. ledna. „Koledníci budou většinou chodit o víkendu, hlavně v sobotu 8. ledna, někteří pak i další víkend,“ řekla mluvčí Charity Olomouc Eva Štefková.

Skupinky koledují venku, do domácností nevstupují a jsou vybaveny respirátory. Mají s sebou i posvěcené křídy, jako dárek rozdávají tříkrálový cukr a kapesní kalendář.

Akci podpoří také koncerty, přispět lze i online

Na některých místech nicméně koledování kvůli epidemii koronaviru není možné. Koledníci jsou totiž v karanténě nebo nemocní.

„Proto se někde rozhodli do klasické koledy nejít a raději umístit statické kasičky či roznést letáky,“ uvedla Veronika Velčovská, koordinátorka Tříkrálové sbírky v Olomouci. Statické kasičky jsou umístěny na veřejných místech, jako jsou obchody, kavárny, lékárny či instituce. Jedna je ovšem třeba také na vrcholu Pradědu.

V kraji se na podporu sbírky uskuteční i koncerty. V Šumperku je plánován na pátek od 19 hodin v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie, v kostele v Rudě nad Moravou na neděli 16. ledna od 14 hodin.

Současně s Tříkrálovou sbírkou se koná do 30. dubna i online koleda na webu. Charita věnuje výtěžek z letošní sbírky na rozvoj domácí hospicové péče na Olomoucku, podpoří i důstojné zaopatření zemřelých klientů střediska Samaritán pro lidi bez domova a peníze poputují rovněž lidem s duševním onemocněním.

zpět na článek