Tajný bunkr slaví výročí a promítne film. Ve hře jsou šachy i festival

  6:52
V pátek 19. května od 19:00 se uskuteční historicky první promítání celovečerního filmu v bývalém tajném armádním bunkru v Přáslavicích u Olomouce. Další akce na oslavu ročního výročí zpřístupnění objektu pokračují o prvním červnovém víkendu.

Vnitřní prostory vojenského bunkru v Přáslavicích u Olomouce, který byl zpřístupněn veřejnosti. | foto:  Flenexa plus s.r.o.

Levnější vstupné si připravili majitelé přáslavického bunkru při příležitosti prvního výročí otevření objektu.

„Návštěvníci budou moci zhlédnout objekt budovaný v nejpřísnějším režimu utajení v dobách studené války při komentovaných prohlídkách za zvýhodněné, výroční vstupné,“ uvedla za firmu, která bunkr vlastní, Kateřina Pašková.

„Pro všechny, kteří k nám o prvním červnovém víkendu zavítají, máme připravené občerstvení i malé překvapení,“ pozval zájemce Martin Bukovský, který bunkrem již téměř rok provází.

„Od loňska jsme v bunkru udělali spoustu práce. Po desetiletích jsme zprovoznili některé technologie, dokoupili dobový nábytek i elektroniku, doplnili jsme vitríny s informacemi o Národním kabelovém okruhu, jehož byl náš bunkr součástí a spoustu dalšího,“ popsal Bukovský.

Prohlídka bunkru trvá přibližně hodinu. „Vede do několika podzemních pater, která mají rozlohu 10 tisíc metrů čtverečních, což je velikost fotbalového hřiště,“ přiblížila Pašková.

Vojáci sem chodili v civilu, říká spolumajitel zpřístupněného tajného bunkru

Bunkr v Přáslavicích je druhým největším ze sedmi bunkrů, které byly v 70. letech minulého století vybudovány na území někdejšího Československa. Sloužily jako důležité telekomunikační body pro případ válečného konfliktu.

„Plnily strategický význam pro zachování spojení mezi východem a západem, tedy Moskvou a Berlínem. Stavby byly masivní. Čelní zeď bunkru v Přáslavicích je silná 1,5 metru, aby odolala jadernému útoku z bezprostřední blízkosti,“ nastínila Pašková.

„Za rok prošlo bunkrem přes čtyři a půl tisíce lidí, zájem měli nejen Češi. Přijely skupiny z Anglie, Polska, Německa, Švédska. Přáslavický bunkr je atraktivním místem nejen pro fandy vojenské historie a telekomunikací. Zaujme všechny, kdo mají rádi netradiční zážitky,“ poznamenal Aleš Horák, jednatel společnosti Flenexa plus s.r.o., která areál od roku 2010 vlastní.

„Máme spoustu nápadů. Jednáme s olomouckou institucí Pevnost poznání. Budeme nabízet výukový program formou hry pro školní kolektivy v rámci výuky dějepisu. Další novinkou je promítání. První kino se uskuteční už v pátek 19. května. Zveme všechny milovníky české klasiky, protože na programu bude nestárnoucí snímek Copak je to za vojáka?“ řekl Horák.

Na startu byl krátký film

Na myšlenku promítání v bunkru přišli fanoušci na sociálních sítích. „Součástí prohlídek je totiž několikaminutový film o historii studené války a bunkru. Na akci s názvem Kino v bunkru bude historicky poprvé promítnut celý film, který má devadesát minut,“ vysvětlila Pašková.

Projekci zahájí skupinová prohlídka. „Poté návštěvníky usadíme a v našem rodinném promítacím sále s omezenou kapacitou si pustíme českou komedii,“ popsal Bukovský.

„Uvnitř bunkru je celoročně sedmnáct stupňů, proto doporučujeme teplejší mikinu,“ sdělil s tím, že na místě bude možné si koupit něco k pití i k jídlu.

Podle majitelů je bunkr vhodný i pro jiné kulturní akce. „Je vhodný pro uspořádání šachového turnaje nebo menšího festivalu zaměřeného na artové filmy. Větší akcí, která by mohla mít nadregionální význam, by byl letní festival s promítáním filmů na čelní zeď bunkru,“ naznačila Pašková.

28. června 2022

Autor: