iDNES.cz

Kostel v zaniklé osadě u Libavé má dva nové zvony, rozezní se před Vánocemi

  11:20
Velkou slávu zažil ve čtvrtek kostel v dnes už zaniklé osadě Stará Voda u Libavé na Olomoucku při svěcení zvonů. Obvykle se při podobných slavnostech světí jeden zvon, tady to byly hned dva. Kostel má po desítkách let oprav konečně také zvony, které darovala farnost Šilheřovice na Opavsku.

„Jedná se o dva zvony darované z farnosti Šilheřovice u Opavy, které v roce 1970 odlila firma Třinecké železárny,“ uvedl člen Okrašlovacího spolku Lubavia a skautský vedoucí Jan Pečínka, který se v čele skautů déle než čtvrt století zasazuje o obnovu poutního místa..

Farnost je už nepotřebovala, protože se před dvěma lety podařilo v Německu najít a vrátit zvon, který ze Šilheřovic odvezli za druhé světové války nacisté na výrobu děl. Druhý zvon se tehdy při manipulaci rozbil. Místo něj si šilheřovická farnost nechala loni odlít nový zvon v Itálii, takže náhradní zvony už nepotřebovala.

Naopak zvony odvezené nacisty ze Staré Vody se nalézt nepodařilo, takže kostelní věž tamního kostela zůstala po válce bez zvonů až do současnosti.

„Náhradní zvony byly z věže šilheřovického kostela sundány a až do letošního roku ‚mlčely‘. Teď jsou připraveny zvonit u nás. Jsme velmi vděčni šilheřovické farnosti za tento dar,“ vyzdvihl Pečínka.

Nové zvony váží přes tunu

Zvon svatá Barbora váží bez deseti kilogramů půl tuny, druhý zvon pojmenovaný svatá Maria a svatý Josef 540 kilogramů.

Poprvé se zvony ve Staré Vodě rozezní při slavnostním předvánočním koncertě v neděli 18. prosince od 16 hodin.

Stará Voda byla kdysi slavným poutním místem. Poslední pouť zde proběhla v roce 1949. Poté byl prostor Libavé uzavřen pro vojenské účely jako cvičiště. Kostel chátral, nejvíc po příchodu sovětských vojsk na Libavou.

Po odchodu sovětských vojáků proběhla už v roce 1991 první pouť. V roce 1995 zahájili skauti postupnou obnovu kostela, která trvá dosud.

zpět na článek