Svatomartinské menu už přijde i na pět set, ale husa pořád láká

  4:56
Svatomartinské menu je pro majitele a provozovatele restaurací velkým lákadlem. Většina se ho proto rozhodla nabízet i letos, a to i přes to, že nákupní cena hus je oproti loňsku zhruba dvojnásobná, což se projeví v ceně pro zákazníka.

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MF DNES

Například Svatováclavský pivovar v Olomouci nabízí hlavní chod pečené husí stehno s červeným zelím s jablky, brusinkami a houskovým knedlíkem či bramborovými lokšemi za 399 korun.

„Podražit jsme museli. Cena se oproti loňsku zvedla o 25 procent,“ řekla jednatelka Svatováclavského pivovaru Renata Kubíková. Zájem podle ní o svatomartinské menu lidé mají, není ale takový jako před covidem. Proto i ve Svatováclavském pivovaru objednávají méně hus než dříve.

„Před covidem jsme brali hus o 35 procent více,“ dodala. Dnes mají ve své restauraci plno, v ostatní dny ještě volná místa jsou. Svatomartinské menu nabízejí od čtvrtka do neděle.

„Je to pro nás už tradice. Děláme ho každý rok, ať je doba jakákoliv. Vždy se ale soustřeďujeme na to, jaká je poptávka a kolik hus bychom mohli prodat,“ upřesnila Kubíková.

Na slavnostech budou kachny á la husa

Stejný zájem o svatomartinské menu jako loni zaznamenává i majitel Restaurace Stodola v Olomouci.

„Kapacitu máme zaplněnou tak ze 70 procent. Předpokládám, že v následujících dnech se zaplní úplně,“ uvedl majitel Jakub Sigmund. I on byl nucen kvůli dražším nákupním cenám hus podražit.

„Loni jsme měli hlavní chod husí stehno za 380 korun, letos za 489 korun,“ dodává s tím, že nabídka svatomartinského menu už není o zisku, ale spíše o tom se lidem připomenout, aby podnik navštívili i jindy.

Oslavit svátek svatého Martina se chystá i Olomouc. Na stovky vzorků svatomartinských a mladých vín se mohou těšit návštěvníci svatomartinských slavností, které se konají dnes a zítra na Horním a Dolním náměstí.

Pro letošní rok spojily síly Kulturní Olomouc, a. s. a Olomoucká vinná společnost a připravily pro návštěvníky města bohatý program na obou náměstích. Podle Jany Šubové z Olomoucké vinné společnosti, která organizuje slavnosti na Dolním náměstí, bude k prodeji stovka druhů vín.

„Na místě bude přes dvě stě vzorků mladých a svatomartinských vín od zhruba dvaceti vinařství,“ uvedla.

K dostání bude i svatomartinské menu. „Postavené bude spíše na kachnách, ale ve stylu á la husa. Husy jsou totiž v současnosti velmi drahé,“ přiblížila Šubová.

Ohnivá show i stánky s řemeslnými výrobky

Slavnosti doplní i kulturní program, který nabídne harmonikářku, cimbálovou muziku či ohňovou show. Na své si přijdou i děti díky připraveným hrám a malování na keramiku. Svatomartinské slavnosti se budou na Dolním náměstí konat po oba dny od 11 do 20 hodin.

Horní náměstí zaplní svatomartinské slavnosti vždy od 11. do 22. hodiny, atmosféru doplní cimbálová muzika. Dnes v 16 hodin se zde vínům požehná a přijede svatý Martin na bílém koni.

Svatomartinské hody, které nabídnou vinařský, kulturní a gastronomický zážitek, se ode dneška do neděle odehrají také v Galerii Šantovka v Olomouci.

„Letos jsme vybrali vinařství s menší produkcí, která nabízejí mimořádnou kvalitu a šetrný přístup k výrobě,“ řekl pořadatel festivalu Petr Hlávka.

Atmosféru akce umocní taktéž cimbálová muzika. Součástí budou i stánky s tradičními řemeslnými a farmářskými výrobky.

„I letos je součástí programu žehnání svatomartinským vínům, jejichž etiketu namalovaly děti z Dětského centra Ostrůvek. Jim pak bude věnován výtěžek z prodeje těchto speciálních vín,“ dodal Hlávka.

Ve Velké Bystřici nabídnou i vyhlášené rohlíčky

V nedaleké Velké Bystřici začnou Svatomartinské slavnosti v sobotu v 15 hodin.

„Program začne na Zámeckém náměstí prodejem svatomartinských vín, specialit a slavnosti nabídnou i komentované degustace,“ okomentovala akci vedoucí odboru kultury a informací Martina Skálová.

K dostání budou i vyhlášené svatomartinské rohlíčky, které připraví seniorky z místního Domu pokojného stáří sv. Anny.

„Vždy je o ně velký zájem a jsou brzo vyprodané. Seniorky pečou kolem 700 rohlíčků,“ přiblížila Skálová.

Děti zase potěší zookoutek s husami. „V 17 hodin vyjde z lokality Hliník, což je u kostela Husův sbor, lampionový průvod s ohňovými žongléry v čele se svatým Martinem na koni,“ láká vedoucí odboru kultury a informací.

V amfiteátru bude poté připraveno Svatomartinské představení, ohňová show a ohňostroj.

„U příležitosti výročí sametové revoluce jsme do svatomartinských slavností zakomponovali i Dialogy s Krylem. Jedná se o recitál Davida Uličníka,“ doplnila Skálová. Konat se bude od 19.30 v Kulturním domě Nadační.