Patronku Olomouce uctí během Svátků města průvod, čestné stráže i jarmark

  4:44
Čtyřmetrová socha z písku a květin, kterou v centru města před zraky lidí vytvoří umělec Marian Maršálek, vojenská exhibice, kde svou precizní choreografii předvede mimo jiné čestná stráž z USA, či multižánrový open-air Festival filharmonie na Andrově stadionu. To jsou letošní novinky Svátků města Olomouce, jež se uskuteční od 6. do 9. června.

Lákadlem Svátků města bude letos i přehlídka vystoupení jednotek čestných stráží včetně Armády ČR. | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Svátky města mají být výrazem hrdé historie a bohatého kulturního dědictví. A právě v letošní oslavě chceme historické kořeny a významné pilíře, na nichž Olomouc stojí, zdůrazňovat,“ řekl primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Nezastupitelnou úlohu tak bude mít na oslavách arcibiskupství, Univerzita Palackého nebo armáda.

„Chceme akcentovat význam těchto institucí pro historický vývoj a kontinuitu města. Koncipovaným programem chceme zároveň vytvořit i osobitou atmosféru, která Svátky města odliší od jiných městských akcí,“ doplnil primátorův náměstek Viktor Tichák (Piráti).

Mezinárodní přehlídka exhibičních vystoupení jednotek čestných stráží nejen středoevropského a jihoevropského regionu DrillFest propůjčí městu ojedinělou atmosféru ve čtvrtek 6. června.

Předvedou se vojáci z Česka, Maďarska, Polska, Německa, Slovenska, Čestná stráž prezidenta Slovenské republiky, Slovinska a letos poprvé i jednotka z USA.

Když zbraň slouží jako umělecký doplněk

„Tato přehlídka se koná už po šestnácté, v Olomouci se však uskuteční vůbec poprvé. Jednotky předvedou své nevšední mistrovství, za nímž se skrývají hodiny tvrdého výcviku,“ vyzdvihl velitel Posádkového velitelství Praha Radek Šíba.

Vojáci z jednotky Čestné stráže Armády ČR například cvičí s téměř pětikilovými puškami.

„Není to žádná odlehčená verze určená pro přehlídku, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale jedná se o klasickou pušku určenou pro protokolární účely,“ podotkla Marcela Němcová z Posádkového velitelství Praha. Exhibiční armádní jednotka je zajímavá rovněž tím, že jsou v ní zastoupeny i ženy vojákyně.

Série vystoupení čestných stráží doprovázených živou nebo reprodukovanou hudbou odstartuje na Horním náměstí v 16 hodin.

„Událost propůjčí městu nezaměnitelnou atmosféru mezinárodní pospolitosti a vojenské tradice. Sledovat precizní choreografie bude určitě jedinečný zážitek,“ je přesvědčený primátor Žbánek.

Vyrazit lze na středověká řemesla i do rozária

Kostýmovaný průvod s ostatky patronky města svaté Pavlíny projde centrem města v páteční podvečer 7. června. Povede ho svatomořický probošt František Hanáček za doprovodu Vojenské hudby Olomouc.

„Z Horního náměstí se vydáme na Dolní a průvod zakončíme v kostele svatého Mořice, kde se odehraje varhanní koncert,“ přiblížil Hanáček.

Do středověku pak zavede zájemce Den starých řemesel, jenž ovládne Horní náměstí v sobotu 8. června od 10 do 20 hodin.

„Na programu budou ukázky dvou až tří desítek řemesel, některá si budou moci lidé i vyzkoušet. Kromě středověkých kapel vystoupí též řada hanáckých souborů,“ nastínil vedoucí magistrátního oddělení kultury Radim Schubert. V olomouckém rozáriu se zase uskuteční festival a výstava Vyznání růžím.