Rekreanti našli zrezlou kouli, může jít o stovky let starou munici do děla

  15:04
Kovovou kouli pokrytou rzí našli rekreanti poblíž stanového tábora na Šumpersku. Podle prvotních závěrů policejních pyrotechniků by mohlo jít o dělovou kouli odlitou v 17. či 18. století.

Táborník našel na Šumpersku předmět, kterým je podle prvotního závěru pyrotechnika dělová koule ze 17. až 18. století. | foto: Policie ČR

Nálezce zavolal na policejní tísňovou linku v úterý krátce po 19. hodině, jako první zamířila do lokality takzvané Drozdovské pily poblíž Zábřehu místní hlídka.

Muž policistům řekl, že je zde s přáteli na rekreaci a uvedl, že nedaleko stanového tábora našli zkorodovaný kulatý předmět velikosti tenisového míčku, který částečně vyčníval ze země.

„Posléze si uvědomil, že by se mohlo jednat o historickou dělovou kouli, a proto nález zkonzultoval telefonicky se svým známým, který se zabývá pyrotechnikou. Ten mu doporučil, aby na místo přivolal policii,“ přiblížila policejní mluvčí Marie Šafářová.

Hlídka následně povolala pyrotechnika a ten po ohledání nálezu konstatoval, že s velkou pravděpodobností skutečně může jít o dělovou kouli, a to z období 17. až 18. století.

„Dále vyhodnotil, že by po tak dlouhé době už neměla být nebezpečná, nicméně si ji převzal a odvezl,“ doplnila Šafářová.

Pyrotechnik řešil i munici z německé stíhačky

V historii se totiž používaly i dělové koule, které byly duté, a plnily se například explozivní nebo zápalnou látkou.

„Následné podrobné ohledání ukázalo, že koule je celoželezná a žádnou dutinu neobsahuje. Nyní ještě stále pokračuje zkoumání toho, zda jde skutečně o dělovou kouli, nebo mohla mít jiný původ a účel,“ přiblížila Irena Pilařová z Policejního prezidia.

Pokud by se potvrdilo, že jde skutečně o historickou munici, bude podle ní koule nabídnuta Vojenskému historickému ústavu.

Podobný případ se stal v červnu, kdy vyjížděl pyrotechnik do lesa u Paseky na Olomoucku. Amatérský hledač tam našel zbytky německé stíhačky z druhé světové války a během odborného průzkumu místa bylo nalezeno i několik kusů munice z palubních zbraní.

Autor: